1 2
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024 04:33

Αγχώθηκε αλλά καθάρισε το Βέλγιο τη Ρουμανία – HIGHLIGHTS

Την πρώτη του νίκη στο Euro 2024 πέτυχε το Βέλγιο, στο «RheinEnergie Stadion» της Κολωνίας. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου οι «Κόκκινοι Διάβολοι» επικράτησαν 2-0 της Ρουμανίας και πλέουν το γκρουπ βρίσκεται σε καθεστώς… κακού χαμού ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής, με τετραπλή ισοβαθμία στους 3 βαθμούς! Κορυφαίοι για το Βέλγιο οι Λουκάκου και Ντε Μπρόινε, με ασίστ ο πρώτος που επίσης είδε το τρίτο του γκολ του να ακυρώνεται σε 2 ματς! Ο σταρ της Μάντσεστερ Σίτι ήταν αυτός που κλείδωσε το ματς στο 80′, ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Τίλεμανς μόλις στο 2ο λεπτό. Οι Ρουμάνοι στο τέλος είχαν τις ευκαιρίες τους για να πάρουν μάλλον από το πουθενά -βάσει συνολικής εμφάνισης- τον ένα βαθμό, ωστόσο δεν τις αξιοποίησαν.

Από τα πρώτα λεπτά του, το ματς ήταν πολύ γρήγορο, με τους Βέλγους που καιγόντουσαν για τη νίκη να παίζουν φουλ επίθεση και εκμεταλλευόμενοι το ταλέντο και την ταχύτητά τους να παίρνουν γρήγορα τον απόλυτο έλεγχο και να κυριαρχούν πλήρως. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο μισάωρο το στατιστικό έδειχνε 72% κατοχή μπάλας. Όλα μάλιστα έγιναν πιο εύκολα για αυτό, όταν σκόραραν στην πρώτη φάση του αγώνα, στο 2ο λεπτό! Ο Λουκάκου ήταν αυτός που έφυγε στην αντεπίθεση, συνδυάστηκε με τον Ντοκού, πέρασε την ασίστ για τον Τίλεμανς και αυτός με σουτ λίγο έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0. Αυτό μάλιστα ήταν ένα ιστορικό γκολ, αφού καταγράφηκε στα 73 δευτερόλεπτα και έγινε έτσι το 3ο γρηγορότερο ever σε τελική φάση Euro.

Οι Ρουμάνοι είχαν μια κεφαλιά με τον Ντραγκούσιν στο 5′ που απέκρουσε ο Καστέλς και κάπου εκεί… η επιθετικότητά τους για το πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώθηκε. Ως το τέλος του και η μπάλα και οι ευκαιρίες ήταν μόνο Βέλγιο. Στο 11′ καλό σουτ του Τίλεμανς από το ίδιο σημείο που σκόραρε, σταμάτησε στα σώματα, ενώ στο 13′ από κοντά ο Λουκάκου δεν κατάφερε να σκοράρει μετά από δική του ενέργεια στην περιοχή, αφού η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Νέα αντεπίθεση των Βέλγων στο 18′, αυτή τη φορά ο Νίτσα απέκρουσε το καλό σουτ του Λουκεμπάκιο μετά από ωραίο ελιγμό του στην περιοχή. Στο 23′ ο πολύ καλός Ντοκού κόπηκε οριακά πριν σουτάρει, ενώ λίγη ώρα μετά, στο 31′, ο ίδιος παίκτης, μετά από νέα έξοχη ενέργεια, σούταρε δυνατά από κοντά, αλλά ο Νίτσα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μια ακόμη ευκαιρία του Βελγίου, με τον Ντε Μπρόινε να κάνει αδύναμο σουτ από πλεονεκτική θέση.

Αντίστοιχη εικόνα είχε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά με τη Ρουμανία να έχει την πρώτη φάση του. Στο 48′ ο Μιχάιλα έφυγε στην κόντρα αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν άστοχο. Στο 55′ το Βέλγιο απάντησε με σουτ του Ντε Μπρόινε που απέκρουσε ο Νίτσα ενώ στο 63′ ο αρχηγός έβγαλε κάθετη για τον Λουκάκου που σκόραρε στο τετ-α-τετ, αλλά είδε το γκολ του (ένα ακόμη μετά τα δύο κόντρα στη Σλοβακία) να ακυρώνεται λόγω οφσάιντ για… μια μύτη παπουτσιού. Στο 68′ πια, οι Ρουμάνοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Μαν νικήθηκε από τον Καστέλς στο τετ-α-τετ, σε ένα διάστημα που το ματς είχε ανοίξει και η μπάλα παιζόταν πάνω-κάτω, με φρενήρη ρυθμό.

Τελικά, όπως συμβαίνει συνήθως, ο διαβόητος νόμος του ποδοσφαίρου βρήκε και πάλι εφαρμογή και τιμώρησε τους Βαλκάνιους, αφού στο 80′ ο Ντε Μπρόινε αυτή τη φορά δεν αστόχησε. Μετά από βολέ του Καστέλς, έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πρόλαβε τον Νίτσα με προβολή για το 2-0. Τελευταία φάση του αγώνα στο 85′ για την ομάδα του Ιορντανέσκου, με τον Άλιμπεκ να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά και να προσφέρει έστω ένα γκολ για τις ισοβαθμίες. Το τελικό 2-0 ήταν ένα δίκαιο μεν αποτέλεσμα, αλλά που μόνο άκοπα δεν ήρθε για το Βέλγιο.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστέλς, Καστάν, Φάες, Βερτόνγκεν, Ντοκού (72′ Καράσκο), Τεατέ (77′ Ντεμπάστ), Τίλεμανς (72′ Μανγκαλά), Ονάνα, Ντε Μπρόινε, Λουκεμπάκιο (56′ Τροσάρ), Λουκάκου.

Ρουμανία (Έντουαρντ Ιορντανέσκου): Νίτσα, Ράτσιου (90′ Σορέσκου), Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μπάνκου, Μ.Μάριν (68′ Ολάρου), Ρ.Μάριν, Στάντσιου, Μιχαΐλα (68′ Χάτζι), Μαν, Ντράγκους (81′ Άλιμπεκ).