1 2
Σάββατο, 22 Ιουνίου, 2024 21:58

Αλλο επίπεδο η Πορτογαλία, 3-0 την Τουρκία – HIGHLIGHTS

Άλλο επίπεδο ήταν η Πορτογαλία από την Τουρκία της οποίας επιβλήθηκε με 3-0 στο Ντόρτμουντ και αφού έκανε το 2×2 στον όμιλο, πέρασε ήδη ως πρώτη στα νοκ-άουτ. Τρομερό αλτρουισμό έδειξε με πάσα σε κενό τέρμα ο Ρονάλντο με την 8η ασίστ του σε Euro, μαγικό ματς πραγματοποίησε στα 41 του ο Πέπε και χειροκροτήθηκε από όλο το γήπεδο. Για δύο αποτελέσματα πηγαίνει στον «τελικό» με την Τσεχία την τελευταία αγωνιστική η Τουρκία, που είχε μοιραίο τον Ακαϊντίν που αποτελεί ουσιαστικά παρελθόν από τον Παναθηναϊκό.

Ο Κριστιάνο προσπάθησε να ζεσταθεί με σουτ στο 2’, όμως πέντε λεπτά μετά η Τουρκία έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της όταν έπειτα από σέντρα από δεξιά ο Ακτούρκογλου φάτσα με το γκολ αυτό που κατάφερε να κάνει ήταν… θέατρο. Η ομάδα του Μαρτίνεθ δεν άργησε να πάρει τα ηνία κόντρα σε εκείνη του Μοντέλα, ο οποίος επέλεξε να αφήσει εκτός τα δύο μεγαλύτερα ταλέντα του, τους Γκιουλέρ και Γιλντίζ. Το ματς ήταν στο μισό γήπεδο, οι Ίβηρες έκαναν πολύ γρήγορα ανάκτηση της κατοχής και άνοιξαν το σκορ στο 22’.

Σε εκείνο το σημείο ο Ράφα Λεάο συνδυάστηκε από αριστερά με τον Νούνο Μέντες, ο τελευταίος γύρισε και ο Μπερνάρντο Σίλβα από κοντά «εκτέλεσε» τον Μπαγιντίρ για το 0-1. Η Πορτογαλία προσπάθησε να χτίσει πάνω στο γκολ, έμεινε μπροστά και κράτησε επιθετικό mentality, όμως το δεύτερο τέρμα της δεν ήρθε από κάποιο συνδυασμό ή από μια ατομική ενέργεια αλλά με ένα απίθανο αυτογκόλ. Αυτό το έβαλε στο 28’ ο Σαμέτ Ακαϊντίν, ο οποίος δεν είχε ότι ο τερματοφύλακας είχε βγει και τον πλάσαρε γράφοντας το 0-2 που έμεινε για το ημίχρονο αφού στο 35’ ο Φερνάντες δεν έδωσε στον Ρονάλντο και στο 37’ ο CR7 σούταρε ψηλά.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά για την πρωταθλήτρια του 2016. Το σύνολο του Μαρτίνεθ συνέχισε να έχει την κατοχή και να παίζει σταθερά στο αντίπαλο μισό και μόλις στο 56’ πέτυχε και τρίτο γκολ τελειώνοντας οριστικά το όποιο ενδιαφέρον. Στην πλάτη της άμυνας έφυγε ο Κριστιάνο και κόντρα σε αυτό που θα περίμεναν οι περισσότεροι, ο 39χρονος αντί να προσπαθήσει για το γκολ, το έδωσε σε κενό τέρμα στον Μπρούνο Φερνάντες που είχε εύκολο έργο.

Η Πορτογαλία διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα και την κατάσταση στο φινάλε του αγώνα. Μετά από κάπιο σημείο επέτρεψε στην Τουρκία να πάρει και εκείνη λίγο την μπάλα και να κάνει μερικές πάσες, όμως δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο, δεν έπαψε να είναι το αφεντικό και διατήρησε πολύ εύκολα το 0-3. Από τα highlight ήταν οι κάμποσες φορές που fans έκαναν πλάκα στους ανθρώπους ασφαλείας και έμπαιναν όποτε ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Τουρκία (Βιντσέντζο Μοντέλα): Μπαγιντίρ, Τσελίκ, Ακαϊντίν (75’ Ντεμιράλ), Μπαρντακτσί, Καντίογλου, Αϊχάν (58’ Γιούκσεκ), Τσαλχάνογλου, Κοκτσού (46’ Γιαζίτσι), Ακγκούν (70’ Γκιουλέρ), Ακτούρκογλου (58’ Γιλντίζ), Γιλμάζ.

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεζ): Ντιόγκο Κόστα, Κανσέλο (68’ Σεμέντο), Πέπε (83’ Αντόνιο Σίλβα), Ρούμπεν Ντίας, Νούνο Μέντες, Παλίνια (46’ Ρούμπεν Νέβες), Βιτίνια, Φερνάντες, Σίλβα, Λεάο (46’ Πέδρο Νέτο), Ρονάλντο.