Σάββατο, 19 Οκτωβρίου, 2024 19:20

Ατυχος ο Βόλος γνώρισε την ήττα με 0-1 από τον Πανσερραϊκό σε ματς θρίλερ (Δείτε τα highlights)

Το μοναδικό τέρμα του παιχνιδιού πέτυχε στο 63ο λεπτό ο Μπετανκόρ ύστερα από ασίστ του πρώην κυανέρυθρου, του Μίλος Ντέλετιτς

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Βόλος έμεινε στους 7 βαθμούς και είδε τον Πανσερραϊκό να τον «πιάνει» στη βαθμολογία ενώ επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους κυανέρυθρους είναι η επίσκεψη στο Αγρίνιο ώστε να φιλοξενηθούν από τον Παναιτωλικό, το ερχόμενο Σάββατο 26 Οκτωβρίου στις 17:00.

Το ματς

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε τον Βόλο ο Σάββας Πουρσαϊτίδης. Ο Κόβατς βρισκόταν κάτω από την εστία, με την αμυντική τετράδα από δεξιά προς τα αριστερά να αποτελείται από τους Σούντγκρεν, Κορέα, Καλογερόπουλο και Φεράρι. Τσοκάνης και Μπερναντού ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Μεντιέτα μπροστά τους. Στα δεξιά της επίθεσης είχε τοποθετηθεί ο Κόμπα, στα αριστερά ο Άλτμαν ενώ στην κορυφή ο Μαρκ Κόζτα.

Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή του αγώνα ήρθε δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση 10 λεπτών και άνηκε στους φιλοξενούμενους. Οι Σερραίοι αναπτύχθηκαν γρήγορα με τον Λιάσο να ανοίγει αριστερά στον Φαρές που είχε άπλετο χώρο μπροστά του και έκανε δυναμικό ανέβασμα. Όντας ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή, σούταρε δυνατά αναγκάζοντας τον Κόβατς να εκτιναχθεί και με το δεξί χέρι να παραχωρήσει κόρνερ.

Δύο μακρινά σουτ των Ντέλετιτς (16’) και Λιάσου (17’) δεν απείλησαν ιδιαίτερα ενώ ακριβώς στο 18ο λεπτό ο Βόλος απώλεσε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Κόμπα να δέχεται βαθιά μπαλιά από τον Άλτμαν και να εκτελεί με δύναμη εντός περιοχής αλλά τον Γκουγκεσασβίλι να έχει καλή θέση και να απομακρύνει.

Μια κεφαλιά του Καλογερόπουλου ύστερα από καλοζυγισμένη εκτέλεση φάουλ του Μπερναντού πέρασε λίγο άουτ στο 29’, ενώ την ίδια κατάληξη είχε κι ένα επικίνδυνο σουτ του Τομάς στο 33’, που βρέθηκε με αρκετό χώρο μπροστά του ύστερα από λάθος υπολογισμό του Τσοκάνη.

Στο 41’ οι παίκτες του Χουάν Φεράντο απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν. Σε μια φάση που ξεκίνησε από μονομαχία Άλτμαν-Χαντάκια, στην εξέλιξη της οποίας ο Ισραηλινός έπεσε στο έδαφος και ζήτησε φάουλ, οι Σερραίοι πήραν τη μπάλα κι έφυγαν στην επίθεση. Ο Φαρές σέντραρε από τα αριστερά, με τον Ντέλετιτς να κερδίζει μέσα στην περιοχή την κόντρα από τον Καλογερόπουλο, να επιδιώκει να περάσει και τον Κόβατς, εκτελώντας τελικά από αριστερή θέση. Η μπάλα κόντραρε στο σώμα του γκολκίπερ του Βόλου, με τον Κορέα να προσπαθεί να διώξει δίνοντας όμως άτσαλα ύψος στη μπάλα. Στη δυναμική διεκδίκηση της κεφαλιάς μπήκαν οι Μπετανκόρ, Καλογερόπουλος και Φεράρι με τη μπάλα να βρίσκει στα… χέρια του Αργεντινού ενώ στη συνέχεια ο κίνδυνος απομακρύνθηκε.

Στο πεντάλεπτο που ακολούθησε δε συνέβη κάτι το αξιοσημείωτο, με Βόλο και Πανσερραϊκό να οδηγούνται στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όντας ισόπαλοι δίχως τέρματα.

Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή του β’ ημιχρόνου ήρθε οκτώ λεπτά μετά την έναρξή του, από στατική φάση και, όπως και η αντίστοιχη του πρώτου, ήταν για τον Πανσερραϊκό. Ο Τομάς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με τον Χαντάκια να σηκώνεται ψηλότερα από όλους, να παίρνει την κεφαλιά αλλά τη μπάλα να περνά περίπου μισό μέτρο δίπλα από το δοκάρι του Κόβατς, που ήλεγχε την πορεία της, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ούγγρος πορτιέρε σταμάτησε το τελείωμα του Μπετανκόρ από καλή θέση εντός περιοχής.

Οι Σερραίοι μπορεί να είχαν αφήσει την κατοχή της μπάλας κατά κύριο λόγο στον Βόλο, απειλούσαν όμως με μεγάλη ευκαιρία μέσω αντεπιθέσεων. Μια τέτοια έβγαλαν και στο 60’, με τον Τόμας να τροφοδοτεί κάθετα τον Ντέλετιτς που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ μέσα στην περιοχή σε ελαφρώς πλάγια δεξιά θέση και δοκίμασε να εκτελέσει στην κλειστή γωνία του Κόβατς που όμως είχε καλή τοποθέτηση και έδιωξε σε κόρνερ.

Τελικά, τρία λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα. Ο Τομάς τροφοδότησε με κεφαλιά τον Ντέλετιτς, κι έκανε στο κατάλληλο τάιμινγκ πέρασε κάθετα στον Μπετανκόρ μέσα στην περιοχή, που ήταν ολομόναχος έχοντας κινηθεί ανάμεσα στα στόπερ του Βόλου. Ο Ουρουγουανός έκανε διαγώνιο τελείωμα με το δεξί με τον Κόβατς αυτή τη φορά να μην έχει αντίδραση και το 0-1 ήταν γεγονός στο 63ο λεπτό.

Αυτό ήταν το 5ο φετινό τέρμα για τον 31χρονο Ουρουγουανό σέντερ φορ, που βρήκε δίχτυα για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι της Super League!

Η συγκεκριμένη εξέλιξη, όπως είναι λογικό, ανάγκασε τον Βόλο να αυξήσει την επιθετικότητά του, αναζητώντας πλέον επιτακτικά ένα γκολ. Οι παίκτες του Σάββα Πουρσαϊτίδη όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν την πραγματικά μεγάλη φάση μπροστά στα αντίπαλα καρέ, με την αμυντική γραμμή να εξουδετερώνει όλες τις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων.

Ο Καλογερόπουλος απείλησε εκ νέου από στατική φάση, όπως έκανε και στο α’ μέρος, στο 83ο λεπτό. Ο Φεράρι εκτέλεσε ένα φάουλ με τον νεαρό στόπερ να κάνει δυνατό πάτημα, να παίρνει καρφωτή κεφαλιά αλλά τον Γκουγκεσασβίλι να μπλοκάρει σταθερά.

Παίζοντας το αγαπημένο του παιχνίδι, αυτό των αντεπιθέσεων, ο Πανσερραϊκός άγγιξε το 0-2 στο 86’. Ο Μπετανκόρ έφυγε στην κόντρα και -έχοντας σχεδόν ξεμείνει από δυνάμεις- πάσαρε δίπλα του στον Σαλαζάρ (που είχε 10 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο). Αυτός δοκίμασε διαγώνιο σουτ που προσέκρουσε στο δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 89ο λεπτό οι κυανέρυθροι σκόραραν αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ. Ο Πέδρο Κόντε πήρε ριμπάουντ ύστερα από ασταθή επέμβαση του Γκουγκεσασβίλι σε σουτ του Βιγιαφάνιες κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά «συνελήφθη» σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 90+3’ ο Μπετανκόρ βρέθηκε μόνος του με χώρο μέσα στη μεγάλη περιοχή και σημάδεψε την απέναντι γωνία, στέλνοντας όμως τη μπάλα ελάχιστα άουτ ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Βόλος είχε φάση ολκής για να φτάσει στην ισοφάριση με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι. Ο Γκουγκεσασβίλι απέκρουσε ασθενώς δυνατό σουτ του Κόμπα με τη μπάλα στη συνέχεια να φτάνει στον Ασενούν, που σούταρε με όλη του τη δύναμη στέλνοντας όμως τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια ο Γεωργιανός πορτιέρε των Σερραίων απομάκρυνε κερδίζοντας και φάουλ.

Τελικά, η κλεψύδρα… άδειασε για τους γηπεδούχους και το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Κατσικογιάννη βρήκε τον Πανσερραϊκό να επικρατεί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό με 0-1.

ΒΟΛΟΣ (Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν, Καλογερόπουλος, Κορέα, Φεράρι, Τσοκάνης (73’ Κόντε), Μπερναντού, Κόμπα, Μεντιέτα, Άλτμαν (57’ Βιγιαφάνιες), Κόζτα (87’ Ασενούν)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Χαντάκιας (82’ Καρασαλίδης), Μπέργκστρεμ, Ντάβιντσον, Φαρές, Περούτσι, Λιάσος (59’ Ζέλεν), Τομάς (82’ Χατζηστραβός), Ντέλετιτς (74’ Σαλαζάρ), ΜπΜπετανκόρ

Πηγή: ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ/ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΡΙΑΡΑΣ