Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 2024 19:16

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Ολυμπιακό στην Κοζάνη

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Ολυμπιακό Βόλου στο πρωτάθλημα!

Οι ερυθρόλευκοι του Στέλιου Αρσένου αντιμετώπισαν στην Κοζάνη την ομώνυμη ομάδα, από την οποία και γνώρισαν την ήττα με 2-1 για την 5η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 7ο λεπτό με τον Μίχο. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Μπάλλα να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Τασιούλη στο 63′ αλλά… στα καπάκια δέχτηκε νέο γκολ, αυτή τη φορά από τον Τσελεπή στο 65′ με συνέπεια να αποχωρήσει με άδεια τα χέρια από την Κοζάνη.

Οι ερυθρόλευκοι έμειναν στους 5 βαθμούς και είδαν τους σημερινούς τους αντιπάλους να φτάνουν στους 8 πετυχαίνοντας την πρώτη τους φετινή εντός έδρας νίκη, ενώ επομένη αγωνιστική υποχρέωση για τον Ολυμπιακό είναι η φιλοξενία του Αιγινιακού στο ΕΑΚ Βόλου «Τάκης Συνετόπουλος» το Σάββατο 26 Οκτωβρίου στις 16:00.

Το ματς

Με τους χειρότερους δυνατούς οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Στην πρώτη τους επικίνδυνη στιγμή στο ματς, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα. Ήταν το 7ο λεπτό, όταν ο Κορέλας ήταν απρόσεκτος κι έχασε τη μπάλα, με τον Μίχο να κλέβει, να στέκεται τυχερός κερδίζοντας μια κόντρα από τον Παπακώστα, τον Ζέρη στη συνέχεια να κάνει «τσαφ» και να επιτρέπει στον αντίπαλό του να βγει σε θέση τετ-α-τετ μέσα στην περιοχή. Ο Μίχος τελείωσε τη φάση με αριστερό, διαγώνιο σουτ που νίκησε τον Σιδεράκη κι έγραψε πολύ νωρίς το 1-0.

Μάλιστα, ένα λεπτό μετά ο Καπετάνος δοκίμασε κι ένα μακρινό σουτ, αναγκάζοντας τον Σιδεράκη να εκτιναχθεί και να παραχωρήσει κόρνερ, αλλά και να βάλει τις φωνές στους συμπαίκτες του, δείχνοντας να έχουν μπει… υπνωτισμένοι στο ματς.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο Ολυμπιακός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, επιδιώκοντας να ψάξει ένα γρήγορο γκολ ισοφάρισης. Για αρκετή ώρα όμως, οι γηπεδούχοι αμύνονταν αποτελεσματικά, κρατώντας τους ερυθρόλευκους μακριά από την εστία του Σταυρίδη.

20 λεπτά μετά το γκολ της Κοζάνης και χάρη στην οξυδέρκεια του Ματέα, ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να ισοφαρίσει. Ο Ζέρης δοκίμασε μια βαθιά μπαλιά ψάχνοντας τον Γκουντρουμπή, με τη μπάλα να σκάει στο έδαφος και να περνά πάνω από το κεφάλι τόσο του στράικερ του Ολυμπιακού όσο και του αμυντικού που τον επιτηρούσε. Ο Ματέα είχε κινηθεί στην πλάτη αμφότερων, έγινε δέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή αλλά νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον πορτιέρε Σταυρίδη που παραχώρησε κόρνερ.

Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε πως στα λεπτά που ακολούθησαν, ιδιαίτερα από πλευράς Ολυμπιακού, δεν προέκυψε απολύτως τίποτα.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν κατά κύριο λόγο την κατοχή της μπάλας αλλά στερούνταν ουσίας στην τελική προσπάθεια ενώ οι γηπεδούχοι αμύνονταν αποτελεσματικά, κρατώντας τους αντιπάλους τους -με εξαίρεση την φάση του 27′ με τον Ματέα- μακριά από τα καρέ τους. Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο μακρινά σουτ, με τον Κοκκινίδη στο 43′ και με τον Κωνσταντίνο Βοριαζίδη στο 45+2 από το χώρο της μεσαίας γραμμής (!) που δεν ανησύχησαν τον Σιδεράκη.

Με το που ο 36χρονος πορτιέρε μπλόκαρε τη μπάλα στις καθυστερήσεις, ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του πρώτου μέρους που βρήκε τους Κοζανίτες να προηγούνται των Βολιωτών με 1-0.

100 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ήταν το 47ο λεπτό, όταν οι Κοζανίτες εκμεταλλεύτηκαν λανθασμένη μεταβίβαση του Γκουντρουμπή και έφυγαν στην αντεπίθεση. Ο Καπετάνος μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, άφησε δίπλα του στον Μίχο κι αυτός έστρωσε στον Σούκια. Ο τελευταίος έκανε αριστερό, συρτό πλασέ που άφησε άγαλμα τον Σιδεράκη που για καλή του τύχη είδε τη μπάλα να προσκρούει στο δεξί δοκάρι και ύστερα να καταλήγει στην αγκαλιά του.

Οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου απάντησαν στις ευκαιρίες στο 51ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπάλλα και αναμπουμπούλα στην άμυνα των γηπεδούχων, η μπάλα στρώθηκε στον Καραστέργιο εντός περιοχής αλλά το τελείωμά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκαρι.

Πέντε λεπτά μετά, η επιμονή του Γκουντρουμπή δημιούργησε μια ακόμη επικίνδυνη στιγμή. Ο δυναμικός σέντερ φορ διεκδίκησε τη μπάλα, κατάφερε να την κερδίσει και σέντραρε από τα δεξιά. Ο Τασιούλης ήταν μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, εκτέλεσε πριν η μπάλα πέσει στο έδαφος δίνοντας στη μπάλα πορεία προς την εστία, αλλά ο Τενεκές έβαλε σωτήρια το κεφάλι του διώχνοντας σε κόρνερ.

Από την εκτέλεσή του, ο Καραστέργιος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ζέρης εξ επαφής τη δεύτερη, δίχως όμως να καταφέρνει να της δώσει την απαραίτητη δύναμη με αποτέλεσμα ο Σταυρίδης να μπλοκάρει σταθερά παρά την κοντινή απόσταση.

Τελικά, λίγο μετά, ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να εξαργυρώσει το αγωνιστικό του ανέβασμα, βρίσκοντας γκολ ισοφάρισης, ύστερα από όμορφη συνεργασία. Ο Τασιούλης ξεκίνησε ατομική ενέργεια αποφεύγοντας έναν αντίπαλο και την κατάλληλη στιγμή πέρασε κάθετα στον Μπάλλα, που ολοκλήρωσε ψύχραιμα, με αριστερό πλασέ το τετ-α-τετ νικώντας τον Σταυρίδη και πετυχαίνοντας το 1-1 στο 63ο λεπτό.

Η συνέχεια όμως ήταν σοκαριστική για τον Ολυμπιακό Βόλου καθώς… 10 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα από πλευράς γηπεδούχων, έμειναν εκ νέου πίσω στο σκορ. Ύστερα από απομάκρυνση του Γιαννίτση με κεφαλιά, ο Σούκιας σε πρώτο χρόνο τροφοδότησε τον Τσελεπή ο οποίος νίκησε με διαγώνιο σουτ τον Σιδεράκη δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του στο 65ο λεπτό.

Μάλιστα, ο Σιδεράκης έκανε και διπλή επέμβαση στο 73′ σε τελείωμα του Τσελεπή εντός περιοχής αλλά και σε μακρινό σουτ του Κ. Βοριαζίδη γλιτώνοντας τα… ακόμη χειρότερα.

Στα λεπτά που ακολούθησαν και παρά το γεγονός ότι ο Στέλιος Αρσένος προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα παίζοντας με δύο επιθετικούς (πέρασε στην αναμέτρηση και ο Αλέκος Αναστασίου), δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη φάση μπροστά στα αντίπαλα καρέ, με τους γηπεδούχους μάλιστα να παρουσιάζονται και απειλητικοί χτυπώντας στις αντεπιθέσεις.

Μια σκαστή κεφαλιά του Γκουντρουμπή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε δίπλα από τα δοκάρια και ήταν η μοναδική αξιόλογη φάση που είχε να επιδείξει ο Ολυμπιακός αφότου έμεινε για δεύτερη φορά πίσω στο σκορ, με το 2-1 να διατηρείται ως το φινάλε σφραγίζοντας αφενός τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Ολυμπιακού Βόλου (μετά από αυτή κόντρα στον Θεσπρωτό στο ΕΑΚ) κι αφετέρου την παρθενική νίκη εντός έδρας για τους Κοζανίτες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Αρσένος): Σιδεράκης, Ζέρης, Γιαννίτσης, Παπακώστας (78′ Αναστασίου), Καμπέρης, Κορέλας (46′ Καραστέργιος), Αρσένης (46′ Τασιούλης), Παπαδάκος (78′ Παπαδήμος), Μπάλλας, Ματέα (46′ Μαλαμούλης), Γκουντρουμπής

ΚΟΖΑΝΗ (Χ. Βοριαζίδης): Σταυρίδης, Κουτσοσίμος (80′ Καραφυλλίδης), Παππάς, Πατσιαβούρας, Τενεκές, Κοκκινίδης, Κ. Βοριαζίδης, Ντώνος, Καπετάνος (62′ Τσελεπής), Σούκιας (70′ Ντινόπουλος), Μίχος (80′ Μποντής)