1 2
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024 19:21

Η ΑΕΛ πέρασε από το Βόλο καθώς επικράτησε 2-1 του τοπικού Ολυμπιακού.

Το θεσσαλικό ντέρμπι βάφτηκε «βυσσινί», με την ΑΕΛ να επικρατεί του Ολυμπιακού Βόλου με 2-1.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μάριος Όγκμποε που υπέγραψε με δύο γκολ το τρίποντο της ομάδας της Λάρισας.

Ειδικότερα σκόραρε στο 6′ με δυνατό σουτ και στο 63′ με κεφαλιά, ενώ στο 46′ είχε ισοφαρίσει ο Στάμου για τους Βολιώτες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ, καθώς από το 6ο λεπτό η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα, μετά από λάθος του Φιλίποβιτς. Μετά από γέμισμα, ο Φιλίποβιτς έκανε το λάθος, δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα προ του Όγκμποε και ο παίκτης της Λάρισας, αφού έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή με σουτ έγραψε το 0-1.

Οι παίκτες του Βασίλης Βούζα στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχαν δύο καλές στιγμές με του Κουντουριώτη στο 16’ και με τον Βερνάρδο στο 22’.

Η ΑΕΛ πήρε έτσι μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη και συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την Βέροια στο Βόρειο όμιλο.

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Ξενόχοβ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Στάμου, Κόλα, Κουντουριώτης, Ντιαμπί (64′ Κατσούκης), Γκαργκαλατζίδης (74′ Ασαμόα), Χατζής, Βερνάρδος (74′ Νάνι).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Αμπούντ Ομάρ, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης, Γαρουφαλιάς (54′ Ραμίρες), Κ. Παπαγεωργίου, Γλυνός (73′ Μαυριάς), Όγκμποε, Κολομπίνο (54′ Γιάκος), Ακούνια.