1 2
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024 22:18

Ήττα  για τον  Ολυμπιακό Βόλου 1-4 από την Παναχαϊκή στον Αλμυρό κι έμεινε εκτός συνέχειας Κυπέλλου Ελλάδος

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίλι στο 42’, για να ισοφαρίσει ο Γκουντρουμπής στο 71’ στέλνοντας το ματς σε ημίωρη παράταση. Εκεί, οι παίκτες του Γ. Τάτση σκόραραν τρεις, στο 98’ με τον Πατρινό, στο 100’ και στο 113’ με τον Ρόβα, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα κοντραριστούν με τον νικητή του αυριανού (8/9, 16:30) Επισκοπή-Καλαμάτα

Το ματς

Με σχηματισμό 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό Βόλου ο Στέλιος Αρσένος. Ο Σιδεράκης βρισκόταν κάτω από τα δοκάρια με την αμυντική γραμμή από τα δεξιά προς τα αριστερά να απαρτίζεται από τους Κακάμη, Παπακώστα, Γιαννίτση (ντεμπούτο) και Καμπέρη. Ο Ζέρης ήταν τοποθετημένος σε θέση 6, με τους Παπαδάκο (δεξιά) και Αρσένη (αριστερά) να κινούνται μπροστά του. Τέλος, η επιθετική τριάδα αποτελούνταν από τους Μπουμπούκη στα δεξιά, Ματτέα αριστερά και Γκουντρουμπή στην κορυφή.

Παρά το γεγονός ότι απέναντί του είχε μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας, ο Ολυμπιακός Βόλου δε μπήκε καθόλου φοβισμένα στην αναμέτρηση. Αντίθετα, οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου έδειξαν διάθεση να πάρουν τη μπάλα στα πόδια τους και να προσπαθήσουν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ των Πατρινών.

Μπορεί λοιπόν οι Βολιώτες να είχαν την ελαφρά υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί όμως που είχαν την πρώτη επικίνδυνη στιγμή του παιχνιδιού, αγγίζοντας μάλιστα το 0-1. Ήταν το 10ο λεπτό, όταν από λανθασμένη πάσα του Παπακώστα κατά τη διάρκεια του build-up του Ολυμπιακού, οι παίκτες της Παναχαϊκής έκλεψαν τη μπάλα κι έφυγαν στην αντεπίθεση. Ο Πολέτο τροφοδοτήθηκε από τον Λυμπεράκη και όντας στα αριστερά γύρισε συρτά προς τον Ρόβα, ο οποίος ήταν ολομόναχος απέναντι στον Σιδεράκη, αλλά το τελείωμα του έμπειρου στράικερ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η φάση αυτή σηματοδότησε και την αλλαγή της εικόνας του παιχνιδιού, με την Παναχαϊκή να ανακτά την κατοχή της μπάλας και να είναι αυτή που. Η αμυντική συμπεριφορά των παικτών του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλή και συνεπής, μη επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να τους απειλήσουν, τουλάχιστον σε οργανωμένο παιχνίδι.

Με τη συμπλήρωση 36 λεπτών αγώνα, πάλι οι Πατρινοί ήταν αυτοί που απείλησαν. Ο Πολέτο ξεκίνησε προσπάθεια από τα αριστερά, με τον Λυμπεράκη να κάνει overlap στην πλάτη του και να τροφοδοτείται. Ο πρώην πλάγιος μπακ του Βόλου γύρισε παράλληλα, με τον Ρόβα αρχικά να κάνει “τσαφ” στην προσπάθειά του για σουτ ενώ ο επερχόμενος Τραορέ εκτέλεσε με το αριστερό με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σιδεράκη που είχε τεντώσει το κορμί του αλλά δε χρειάστηκε να επέμβει.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45’, οι παίκτες του Γιάννη Τάτση πήραν το προβάδισμα. Ήταν το 42ο λεπτό όταν φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει ένα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή (το κέρδισε ο Τραορέ από τον Παπακώστα, που έκανε κακό υπολογισμό σε γέμισμα από την άμυνα και έχασε τον παίκτη του), την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Νίλι Περδόμο. Ο 30χρονος Ισπανός πέρασε αριστοτεχνικά τη μπάλα πάνω από το τοίχος και την έστειλε στη δεξιά γωνία του Σιδεράκη που έπεσε αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το… μοιραίο, με το 0-1 να είναι γεγονός.

Tο σκορ του αγώνα δεν άλλαξε έως τη λήξη του πρώτου μέρους, με Ολυμπιακό Βόλου και Παναχαϊκή να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Στέλιος Αρσένος προχώρησε σε τρεις αλλαγές, θέλοντας να κάνει πιο φρέσκια αλλά και ταυτόχρονα πιο επιθετική την ομάδα του, γυρνώντας το σύστημα σε 4-4-2. Πλέον τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Ζέρης και Κορέλας (αντικατέστησε τον Παπαδάκο), μπροστά τους αγωνίζονταν οι Ματτέα και Μπάλλας (αντικατέστησε τον Μπουμπούκη) ενώ στην κορυφή της επίθεσης τον Φώτη Γκουντρουμπή πλαισίωνε ο Αλέξανδρος Αναστασίου (πέρασε στο ματς αντί του Αρσένη).

Στο 55’, Νίλι και πίεσαν τον Ματτέα, κλέβοντάς του τη μπάλα σε χώρο ανάμεσα στο κέντρο και στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού. Ο Νίλι διένυσε μερικά μέτρα με τη μπάλα, τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Ρόβα, που σούταρε με το δεξί με τον Σιδεράκη να αποκρούει με τα χέρια και με τη βοήθεια του… αριστερού του δοκαριού, παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 66’ ο Ντε Τομάς επιχείρησε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ, δοκιμάζοντας εναέριο γυριστό σουτ εντός περιοχής ύστερα από σέντρα του Νίλι από τα δεξιά, αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ, κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ.

Κι αφού κατάφεραν σε γενικές γραμμές να προστατεύσουν τα μετόπισθεν, οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου επιβραβεύτηκαν φτάνοντας στην ισοφάριση. Όλα ξεκίνησαν από μια καλή αμυντική προσπάθεια του Κορέλα ο οποίος σταμάτησε την επιθετική ανάπτυξη της Παναχαϊκής και με ένα τάκλιν περίπου στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έκλεψε τη μπάλα. Έκανε μέτρα με τη μπάλα και την κατάλληλη στιγμή πέρασε κάθετα στον Γκουντρουμπή. Ο Ζαμόρα δεν κατάφερε ούτε με… το χέρι να ανακόψει την πορεία της μπάλας (κατά τη διάρκειας της πάσας, η μπάλα προσέκρουσε στο χέρι του Μεξικανού στόπερ), με τον επιθετικό του Ολυμπιακού Βόλου να διατηρεί την ψυχραιμία και να ολοκληρώνει αποτελεσματικά με το δεξί πόδι το τετ-α-τετ, νικώντας τον Κολοβούρη και γράφοντας το 1-1 στο 71ο λεπτό μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους λιγοστούς φίλους των ερυθρόλευκων που βρίσκονταν στην κερκίδα.

Στο 80’ ο Ολυμπιακός φλέρταρε με την απόλυτη ανατροπή στο σκορ. Ο Κακάμης έκανε εντυπωσιακή ενέργεια από τα δεξιά και γύρισε προς την μεγάλη περιοχή. Ο Αναστασίου πήρε τη μπάλα, σούταρε με το δεξί με τον Κολοβούρη να αποκρούει ενστικτωδώς, όχι όμως αποτελεσματικά. Ο Γκουντρουμπής βρέθηκε προ της ανυπεράσπιστης εστίας αλλά πιεζόμενος από τον Καραγιάννη δεν κατάφερε να κάνει την κοντινή προβολή και να δώσει στην μπάλα πορεία προς τα δίχτυα, με το 1-1 να διατηρείται.

Στο 86’ ο Νίλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή ύστερα από σουτ του Ρόβα, αλλά ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ, το οποίο και υποδείχτηκε, με το γκολ να μην μετρά ποτέ.

Στο 89’ οι Πατρινοί λίγο έλειψε να φτάσουν στο δεύτερο γκολ, όταν πέτυχαν τον Ολυμπιακό σε αμυντική ανισορροπία, κυκλοφόρησαν γρήγορα τη μπάλα με τον Ρόβα να στρώνει αριστερά στον Ελευθεριάδη που βρέθηκε ολομόναχος μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά ευτυχώς για τους γηπεδούχους το τελείωμά του βρήκε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι κι έπειτα πέρασε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι είχε γίνει ροντέο, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση. Αυτό όμως δε συνέβη, με το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή κ. Γιουματζίδη να οδηγεί Ολυμπιακό και Παναχαϊκή στο να λύσουν τις διαφορές τους σε ημίωρη παράταση.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της παράτασης, ο Ελευθεριάδης βρήκε χώρο ελάχιστα έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 98’, η Παναχαϊκή επανήλθε στο προβάδισμα. Σε μια φάση όπου η άμυνα του Ολυμπιακού συνελήφθη κοιμώμενη, με κακές τοποθετήσεις των παικτών, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ύστερα από γέμισμα του Μπαξεβάνου από την άμυνα, η μπάλα έφτασε αριστερά στον ολομόναχο Νίλι, με τον Κακάμη να έχει ξεχαστεί πιο μπροστά. Ανενόχλητος ο σκόρερ του πρώτου γκολ έβγαλε τη σέντρα, με τον Πατρινό (που είχε μόλις ενάμιση λεπτό στον αγωνιστικό χώρο) να βρίσκεται μόνος στο δεύτερο δοκάρι, με τον Καμπέρη να τον έχει χάσει και με εξ επαφής κεφαλιά νίκησε τον Σιδεράκη σημειώνοντας το 1-2.

Μάλιστα, δύο λεπτά μετά, οι παίκτες του Γιάννη Τάτση κλείδωσαν την υπόθεση-πρόκριση. Στο 100ο λεπτό, Ελευθεριάδης και Πολέτο συνδυάστηκαν όμορφα από τα αριστερά, με τον Ισπανό να γυρίζει παράλληλα, τον Σιδεράκη να αδυνατεί να ελέγξει τη μπάλα, αποκρούοντας ασθενώς και τον Ρόβα σε κενή εστία να έχει εύκολο έργο και να πετυχαίνει το 1-3.

Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 113’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του. Ο Ρόβας νικήθηκε σε πρώτο χρόνο σε τετ-α-τετ από τον Σιδεράκη αλλά είχε και δεύτερη ευκαιρία, την οποία εκμεταλλεύτηκε, διαμορφώνοντας το 1-4.

Στο 117’ ο Σιδεράκης είπε εντυπωσιακό «όχι» στον Ελευθεριάδη, απομακρύνοντας το τελείωμά του σε κόρνερ κι αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη στιγμή του παιχνιδιού στον Αλμυρό, που βρήκε νικήτρια την Παναχαϊκή έναντι του Ολυμπιακού Βόλου με 1-4, να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Αρσένος): Σιδεράκης, Κακάμης, Παπακώστας, Γιαννίτσης, Καμπέρης, Ζέρης (103’ Καραστέργιος), Παπαδάκος (46’ Κορέλας), Αρσένης (46’ Αναστασίου), Ματτέα (57’ Κατσαγεωργίου), Μπουμπούκης (46’ Μπάλλας), Γκουντρουμπής (90’ Μ. Παπαδήμος)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Τάτσης): Κολοβούρης, Πανάγου (79’ Λεσάι), Ζαμόρα, Μπαξεβάνος, Λυμπεράκης (79’ Ν. Μασούρας), Τραορέ (57’ Ελευθεριάδης), Καστεγιάνο, Νίλι Περδόμο, Πετράτος (36’ Ντε Τομάς, 97’ Πατρινός), Πολέτο (56’ Καραγιάννης), Ρόβας.