1 2
Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου, 2024 19:12

Καλή εμφάνιση, αλλά η νίκη δεν ήρθε – Ισοπαλία 1-1 με την Καλλιθέα ο Βόλος (δείτε τα γκολ)

Βόλος και Καλλιθέα έμειναν στο 1-1 για την 6η αγωνιστική της Super League

Με ισοπαλία, την πρώτη του φετινή σε επίσημο παιχνίδι, μπήκε στην εποχή του Σάββα Πουρσαϊτίδη ο Βόλος. Οι κυανέρυθροι φιλοξένησαν στο Πανθεσσαλικό την Καλλιθέα με την οποία και αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 για την 6η αγωνιστική της Super League

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ατομική προσπάθεια του Τζιάνι στο 23’ για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ο Μεντιέτα 14 λεπτά αργότερα, στο 37ο λεπτό.

Mε το αποτέλεσμα αυτό, ο Βόλος έφτασε τους 4 βαθμούς ενώ η επόμενη αγωνιστική του υποχρέωση περιλαμβάνει εκτός έδρας αναμέτρηση, στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο το ερχόμενο Σάββατο 5 Οκτωβρίου στις 18:30.

Το ματς

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε τον Βόλο ο Σάββας Πουρσαϊτίδης στο ντεμπούτο του στον κυανέρυθρο πάγκο. Ο Ντάνιελ Κόβατς επανήλθε κάτω από τα γκολπόστ με τους Μύγα, Μίλετιτς, Καλογερόπουλο και Φεράρι να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπερναντού και Γκλάβτσιτς ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τον Μεντιέτα σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Άλτμαν (δεξιά) και Ασενούν (αριστερά) ήταν τα δύο εξτρέμ ενώ στην κορυφή της επίθεσης διατηρήθηκε από το ματς κυπέλλου κόντρα στον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης (όταν και σκόραρε δις) ο Μαρκ Κόζτα.

Ύστερα από ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο εικοσάλεπτο, στο οποίο όμως απουσίαζε η αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ευτύχησαν να προηγηθούν. Ήταν το 23ο λεπτό, όταν στην εξέλιξη μιας στημένης μπάλας για την Καλλιθέα, ο Κόζτα πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής προσπαθώντας να χτίσει επίθεση για τον Βόλο. Ο Μανθάτης του έκανε το τάκλιν θέλοντας να τον ανακόψει αλλά για καλή του τύχη η επέμβασή του εξελίχθηκε σε πάσα για τον Τζιάνι εντός περιοχής. Ο Ιταλός επιθετικός απέφυγε με κοφτή ντρίπλα τον Μίλετιτς και σούταρε δυνατά με το δεξί νικώντας τον Κόβατς και πετυχαίνοντας το 0-1.

14 λεπτά μετά, ο Βόλος «απάντησε» στην Καλλιθέα, μιμούμενός την! Στην πρώτη τους πραγματικά επικίνδυνη τελική, οι κυανέρυθροι ισοφάρισαν. Στο 37ο λεπτό, ο Κόζτα βρέθηκε εκτός περιοχής για να βοηθήσει στην επιθετική ανάπτυξη των γηπεδούχων. Πάσαρε δίπλα του στον Μεντιέτα, που βρήκε αρκετό χώρο λίγο έξω από την περιοχή της Καλλιθέας, διένυσε τα διαθέσιμα μέτρα και σούταρε με το δεξί με τη μπάλα να παίρνει πολλά φάλτσα και να καταλήγει χαμηλά στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Μπερναμπέ για το 1-1, σκορ το οποίο διατηρήθηκε ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Μπορεί τα πρώτα 45 λεπτά να μην είχαν πληθώρα επικίνδυνων στιγμών για τους δύο αντιπάλους, κανείς όμως εξ αυτών δεν έδειχνε διάθεση να κλειστεί και να παίξει αμυντικά, με τον ρυθμό να είναι αρκετά καλός.

Περίπου… 85 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βόλος άγγιξε την ανατροπή.

Ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων και τσαφ του Μίλετιτς σε προσπάθεια για σουτ, η μπάλα στρώθηκε στον Άλτμαν με το σουτ του να αποκρούεται από τον Μπερναμπέ ενώ σε δεύτερο χρόνο, νέο σουτ του Μύγα σταμάτησε στα κορμιά των παικτών της Καλλιθέας.

Στο 52’ ο Μπερναντού δοκίμασε σέντρα-σουτ προς την περιοχή της Καλλιθέας. Ο Κόζτα ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Ισιμάτ-Μιρέν, έκανε την εξ επαφής προβολή με τον Μπερναμπέ να αποκρούει ενστικτωδώς με το αριστερό πόδι και τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ, σε μια πραγματικά σπουδαία ευκαιρία για τους Βολιώτες.

Ένα μακρινό σουτ του Νεμάνια Γκλάβτσιτς πέρασε πάνω από τα δοκάρια στο 61’ ενώ δύο λεπτά μετά, η κεφαλιά του Κόζτα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, πέρασε επίσης άουτ.

Με τον χρόνο να κυλά, ο Βόλος γινόταν ολοένα και πιο πιεστικός, δείχνοντας σαφή διάθεση να βρει γκολ που θα του έδινε το προβάδισμα ενώ η Καλλιθέα στο β’ μέρος παρουσιαζόταν αισθητά πιο οπισθοχωρημένη.

Στο 75’ ο Γκλάβτσιτς σέντραρε από τα αριστερά, με τον Κόντε να κινείται ανάμεσα στα στόπερ της Καλλιθέας, να παίρνει σκαστή κεφαλιά με τον Μπερναμπέ να εκτινάσσεται στην δεξιά του γωνία και να παραχωρεί κόρνερ. Στην εξέλιξη της εκτέλεσής του, η μπάλα στρώθηκε μέσα στην περιοχή στον Κόμπα που σούταρε με δύναμη αλλά ο Μπερναμπέ φώναξε για μια ακόμη φορά «παρών» κι απομάκρυνε με τις γροθιές.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, παρότι ο Βόλος εξακολουθούσε να έχει την υπεροχή των κινήσεων (όπως άλλωστε συνέβη καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου), δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη επικίνδυνη στιγμή στα καρέ του Μπερναμπέ.

Μάλιστα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε να χάσει κι όλο το ματς, με τον Μίλετιτς να κάνει τεράστιο λάθος και να χάνει τη μπάλα από την πίεση του Μουτίνιο, που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κόβατς αλλά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών χάνοντας τεράστια ευκαιρία να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του

Αυτό όμως δε συνέβη, με το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Κωνσταντίνο Κατοίκο να βρίσκει Βόλο και Καλλιθέα ισόπαλους με 1-1.

ΒΟΛΟΣ (Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Μύγας, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Μπερναντού, Γκλάβτσιτς, Μεντιέτα, Ασενούν (89′ Βιγιαφάνιες), Άλτμαν (60’ Κόμπα), Κόζτα (72’ Κόντε)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Ντονάτι): Μπερναμπέ, Μανθάτης (59’ Σοΐρι) , Μότοκ, Ισιμάτ-Μιρέν, Τσιβελεκίδης, Χάνουσεκ, Ντιμπά, Μερκάτι (60’ Ματίγια), Ντεμέτριους (77’ Βαλμπουενά), Τζιάνι (60’ Μουτίνιο), Ουλντρίκις (89′ Βασιλόγιαννης)