Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου, 2024 00:15

Μάλμε – Ολυμπιακός 0-1: Με γκολ – μαγεία, Θρύλος στη Σουηδία!

Μια ζογκλερική ενέργεια του Ζέλσον (είχε και δοκάρι) και ένα ιδανικό τελείωμα από τον Ελ Καμπί ήταν αρκετά ώστε ο Ολυμπιακός να φύγει νικητής από τη Σουηδία (0-1) και να διπλασιάσει τις νίκες του στη League Phase του Europa, αυξάνοντας τις ελπίδες πρόκρισης. Χαμένο πέναλτι από τον σκόρερ. MAΛΜΕ.

Ο Ολυμπιακός έκανε το αγωνιστικό του χρέος στη Σουηδία. Επικράτησε της Μάλμε με σκορ 0-1 σε έναν αγώνα που είχε και τη φουλ στήριξη του κόσμου του. Σε μία εμφάνιση που άξιζε παραπάνω γκολ.

Ολυμπιακός – Μάλμε: Πώς ξεκίνησαν οι 2 ομάδες

Για τη γηπεδούχο Μάλμε η διάταξη είχε ως εξής: Ντάλιν κάτω από την εστία, Στρίγκερ, Ρέσλερ, Γιάνσον και Μπουζανέλο στην 4αδα της άμυνας, Γιόνσεν, Πένια οι 2 χαφ πίσω από τον Λουκιλί, Αλί και Μπολίν στα 2… φτερά και ο Μποτχάιμ στράικερ.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού από την άλλη ήταν ίδια με αυτή με τον αγώνα κόντρα στη Μπράγκα. Ήτοι Τζολάκης γκολκίπερ, Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο και Ορτέγα στα μετόπισθεν, Έσε, Μουζακίτης και Τσικίνιο στον άξονα και επίθεση με Ροντινέι, Ζέλσον και Ελ Καμπί.

Ένας… μαγικός Ζέλσον που… χόρεψε την αντίπαλη άμυνα για να έρθει το 0-1

Η πρώτη πολύ μεγάλη φάση ήταν του Κοστίνια με κεφαλιά λίγο έξω στο 3ο λεπτό. Η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Ολυμπιακού όταν πριν καν φτάσουμε στο 10ο λεπτό τραυματίστηκε ο Ορτέγα και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Έτσι στη θέση του μπήκε ως αριστερός μπακ ο Πιρόλα σε μία άλλη θέση από αυτή του στόπερ. Στο δε 10′ είχε το δοκάρι ο Ζέλσον από μία σουτάρα του έξω από την περιοχή.

Οι Σουηδοί από την πλευρά τους αξιοποίησαν τη στιγμή και απείλησαν για τα καλά στο 12ο λεπτό με 2 σουτ. Στο 15′ ο Εσε έβγαλε για τον Τσικίνιο αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον αντίπαλο πορτιέρε.

Στο 30ο λεπτό θα ερχόταν το 0-1 έπειτα από απίστευτη ντρίμπλα του Ζέλσον πάνω στη γραμμή (και ενώ αρχικά έκοψε και έκλεψε τη μπάλα) και ενώ άφησε πίσω του 2 αντιπάλους και με τη φάση να τελειώνει με πάσα του προς τον Ελ Καμπί που σκόραρε… παγώνοντας τους Σουηδούς (στο 8ο γκολ του σε 11 αγώνες για φέτος). Φάση μετά θα είχε και ο Τσικίνιο. Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε με πολύ καλό τρόπο για τον Ολυμπιακό. Έκανε ένα δυνατό πρώτο μέρος, σκόραρε και θα μπορούσε να είχε κάνει και το σκορ 0-2 με βάση τις φάσεις του.

Το πρέσινγκ των Σουηδών και το χαμένο πέναλτι του Ελ Καμπί

Οι Σουηδοί ήταν λογικό να πιέσουν πολύ στο 2ο 45λεπτο. Το έκαναν ειδικά στην αρχή του. Στο 51′ υπήρξε ένας πολύ καλός συδυασμός από τη Μάλμε: κάθετη του Πένια και ο Μπουζανέλο εκτέλεσε μέσα από την περιοχή χωρίς παίκτη πάνω του και με τη μπάλα να πηγαίνει αρκετά άουτ. Στη συνέχεια οι Σουηδοί πρέσαραν και άλλο. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε κάπως με σουτ του Ροντινέι στο 61ο λεπτό. Στο 64′ ένα σουτ του Ζέλσον πέρασε ψηλά έξω.

Στο 68′ υπήρξε τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Καμπί βγήκε σε θέση βολής, πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Μάλμε τον νίκησε. Στο 74′ ο Τζολάκης θα έβαζε stop στον Κρίστιανσεν, τον αρχηγό των Σουηδών. Στη συνέχεια χτύπησε και ο Πιρόλα για να γίνει αλλαγή. Αρα 2 παίκτες που έπαιξαν αριστερά μπακ έγιναν αλλαγή στον αγώνα.

Στο 83ο λεπτό ο Ελ Καμπί έχασε πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω. Τη φάση έφτιαξε με μπαλιά του ο Κοστίνια ενώ ο Ελ Καμπί πέρασε τον αντίπαλο πορτιέρε για να πάρει το πέναλτι. Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός κράτησε το αποτέλεσμα παίρνοντας ένα σπουδαιότατο και ‘μάγκικο’ τρίποντο εκτός έδρας για να φτάσει στους 6 πόντους.

ΜΑΛΜΕ: Ντάλιν, Στρίγκερ, Ρέσλερ, Γιάνσον, Μπουζανέλο, Γιόνσεν (70′ Ρόσεγκρεν), Πένια, Αλί (70′ Ολιβερ Μπεργκ), Λουκιλί (60′ Κρίστιανσεν), Μπολίν και Μποτχάιμ (81′ Ρίεκς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγα (11′ λ.τρ. Πιρόλα, 78′ λ.τρ. Γκαρθία), Έσε, Μουζακίτης (78′ Κωστούλας), Τσικίνιο, Ροντινέι, Ζέλσον (85′ Στάμενιτς) και Ελ Καμπί (85′ Μασούρας).