1 2
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024 03:30

Μεγάλο διπλό (0-1) για τον ψυχωμένο Βόλο μέσα στην Τρίπολη

Τους πρώτους του βαθμούς στη Super League της σεζόν 2024/2025 πανηγύρισε ο Βόλος. Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, οι κυανέρυθροι πέρασαν νικηφόρα από τον Τρίπολη, επικρατώντας του τοπικού Αστέρα με 0-1. Το γκολ που έκρινε την έκβαση του αγώνα, πέτυχε ο Ούγγρος επιθετικός Μάρκ Κόζτα στο 12ο λεπτό.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Βόλου, η φιλοξενία του ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό, τη ερχόμενη Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου, στις 19:30

Το ματς
Με σχηματισμό 3-4-3 (το οποίο μετατρεπόταν σε 5-4-1 όταν η ομάδα αμυνόταν) παρέταξε τον Βόλο ο Χοακίν Γκόμεζ. Ο Σιαμπάνης καθόταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Μίλετιτς (δεξιά), Καλογερόπουλο (κέντρο) και Κορρέα (αριστερά) να είναι οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί. Μύγας από τα δεξιά και Φεράρι από τα αριστερά ήταν τα πλάγια μπακ, ενώ οι Γκλάβτσιτς και Κόμπα είχαν τοποθετηθεί στη μεσαία γραμμή. H τριάδα της επίθεσης αποτελούταν από τους Άλτμαν (δεξιά), Ασενούν (αριστερά) και Κόζτα (κορυφή).

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έδειξαν να μπαίνουν πιο κεφάτοι στο ματς, έχοντας διάθεση να πάρουν τη μπάλα στα πόδια τους και να ορίσουν τον ρυθμό, οι Βολιώτες ήταν αυτοί που μπήκαν για πρώτη φορά απειλητικά στα αντίπαλα καρέ και μάλιστα ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ.

Ήταν το 12ο λεπτό, όταν ο Γκλάβτσιτς τροφοδότησε με όμορφη κάθετη πάσα τον Κόζτα, ο οποίος είχε κινηθεί έξυπνα ανάμεσα στα δύο αντίπαλα σέντερ μπακ, τους Καστάνιο και Αλάγκμπε, με τον δεύτερο μάλιστα να είναι αυτός που τον καλύπτει. Ο Ούγγρος επιθετικός διατήρησε την ψυχραιμία του στο τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο και τον πλάσαρε υποδειγματικά γράφοντας το 0-1.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, όπως και σε αυτά που είχαν προηγηθεί του γκολ του Βολου, οι Αρκάδες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά αυτή ήταν… φλύαρη, καθώς δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Σιαμπάνη.

Ένα φάουλ του Γκλάβτσιτς στο 35′ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ τέσσερα λεπτά μετά, οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς άγγιξαν το 1-1. Ο Γιαμπλόνσκι βρήκε χώρο εκτός περιοχής και από απόσταση περίπου 25 μέτρων δοκίμασε δυνατό σουτ με το δεξί. Ο Σιαμπάνης έπεσε στην αριστερή του γωνία και ήρθε σε επαφή με τη μπάλα η οποία βρήκε και στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.

Η αμυντική λειτουργία του Βόλου βρισκόταν σε πολύ καλό επίπεδο, δεν άφηνε τους Αρκάδες να γίνουν απειλητικοί απομακρύνοντας τον οποιοδήποτε κίνδυνο, είτε αυτός προερχόταν από φάσεις με τη μπάλα χαμηλά, είτε από… αέρος και οι παίκτες του Χοακίν Γκόμεζ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, προηγούμενοι με 0-1.

H εικόνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, δεν διέφερε καθόλου από αυτή στο πρώτο. Ο Αστέρας ήταν αυτός που είχε τη μπάλα στα πόδια του προσπαθώντας να δημιουργήσει καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ, ενώ ο Βόλος βρισκόταν σε φάση άμυνας, καλούμενος να διαχειριστεί το προβάδισμά του.

Η πρώτη πραγματικά αξιόλογη στιγμή του β’ μέρους ήρθε στο 64ο λεπτό. Ο Άλβαρεζ σέντραρε από τα αριστερά, με τον Καλτσά να μπαίνει στην πορεία της μπάλας, αλλά η εξ επαφής κεφαλιά του -υπό την πίεση και του Κόμπα- πέρασε ψηλά άουτ.

Τρία λεπτά μετά, στο 67′, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, η μπάλα έφτασε στον Κρεσπί, ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση στα αριστερά αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Οι παίκτες του Ράσταβατς είχαν συνεχώς την μπάλα στα πόδια τους και με τον χρόνο να κυλά, γίνονταν ολοένα και πιο πιεστικοί. Ούτε μια φορά όμως δεν κατάφεραν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη και αποτελεσματική άμυνα του Βόλου.

Δύο κεφαλιές του Μάντζη, στο 90+1′ και στο 90+4′ κατέληξαν στην αγκαλιά του Σιαμπάνη.

Στο έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μίλετιτς απομάκρυνε σωτήρια τη μπάλα, ελάχιστα πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή, ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τάσου Παπαπέτρου να βρίσκει τον Βόλο θριαμβευτή στην Αρκαδία, να επικρατεί του Αστέρα Τρίπολης με 0-1

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (77′ Mάντζης), Αλάγκμπε (46′ Ντέλι), Καστάνιο, Άλβαρεζ, Γιαμπλόνσκι (50′ Ρέτζιτς), Μουνιόθ, Καλτσάς, Κρεσπί (77′ Φαράι), Μπαρτόλο (59′ Παλάσιος), Άνταμ

ΒΟΛΟΣ (Γκόμεζ): Σιαμπάνης, Μύγας, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Κορρέα, Φεράρι, Γκλάβτσιτς (82′ Δόσης), Κόμπα (73′ Nτε Καμπς), Ασενούν (66′ Μεντιέτα), Άλτμαν (82′ Ασλανίδης), Κόζτα (66′ Κόντε)