1 2
Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου, 2024 22:02

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 0-0: Μπλόκο στο Αγρινιώτικο τείχος!

Πρώτη βαθμολογική… γκέλα για τον Ολυμπιακό στο Πρωτάθλημα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό. Σε έναν αγώνα όπου οι Ερυθρολευκοι δεν απέδωσαν ανάλογα έμειναν στο 0-0 με έναν άκρως μαχητικό και καλό τακτικά Παναιτωλικό. Ντεμπούτο για Ολιβέιρα και Γουίλιαν.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Πώς ξεκίνησαν οι 2 ομάδες

Ο Ολυμπιακός είχε τον Μεντιλίμπαρ να ξεκινάει τον αγώνα με τον Τζολάκη στην εστία, τους Ορτέγα και Ροντινέι στα δύο άκρα της άμυνας και τους Πιρόλα και Ντόι δίδυμο στους στόπερ.

Οι Έσε και Στάμενιτς ήταν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Τσικίνιο μπροστά τους, οι Βέλντε και Ζέλσον στις δύο πτέρυγες και ο Ελ Καμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο φιλοξενούμενος Παναιτωλικός είχε τον Τσάβες κάτω από τα δοκάρια και ένα σχήμα στο 3-5-2 και ενώ οι Σιέλης, Μλάντεν και Λιάβας ήταν οι 3 στόπερ. Οι Ντίας και Λομόνακο ήταν οι δύο παίκτες που ήταν στη γραμμή κρούσης των Αγρινιωτών και ενώ οι Μαυρίας και Τορεχόν κινούνταν στα άκρα.

Ένα… φτωχό και αρκετά κακό πρώτο 45λεπτο στο Καραϊσκάκη

Ο Ολυμπιακός προφανώς και ήθελε να μπει πολύ καλά στον αγώνα ωστόσο η εξέλιξή του δεν τον δικαίωσε σε πρώτο επίπεδο. Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 45λεπτου δεν είχαμε την φοβερή ή πολύ μεγάλη φάση από καμία εκ των 2 πλευρών. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές παραπάνω φάσεις από τον αντίπαλό του αλλά δεν ήταν τόσο πειστικός ως προς τις τελικές του επιλογές σε μεταβιβάσεις ή τελικές. Ήταν ένα… φτωχό πρώτο 45λεπτο ως προς τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός πίεσε και είχε τελικές με παίκτες όπως ο Βέλντε ή ο Ζέλσον ή προσπάθειες με τον Ελ Καμπί ενώ από τις στατικές του δεν έβγαλε φάση. Ο Παναιτωλικός απείλησε αρχικά με τον Μαυρία και είχε και πολύ καλή φάση στο 41′ ξανά με τον ίδιο παίκτη με τη μπάλα να φεύγει πολύ λίγο έξω. Είχε και κεφαλιά του Μπουζούκη πολύ λίγο έξω ενώ στη συνέχεια ο Βέλντε είχε ευκαιρία με σουτ που μπλόκαρε ο Τσάβες. Προς το τέλος δηλαδή οι φιλοξενούμενοι απέδωσαν πιο καλά και απείλησαν για το 0-1.

Οι ευκαιρίες του Ολυμπιακού, η πρώτη συμμετοχή των Ολιβέιρα και Γουίλιαν και το τελικό 0-0

Στο ξεκίνημα του 2ου 45λεπτου οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή φάση από τον Ελ Καμπί. Στο 47′ έπειτα από σέντρα του Εσε και προσπάθεια του Ελ Καμπί από κοντά η μπάλα έφυγε πολύ λίγο έξω. Στο 57′ ο διεθνής στράικερ των Πειραιωτών είχε και τετ α τετ που έχασε.

Στο 61ο λεπτό οι Ολιβέιρα και Γουίλιαν έκαναν το ντεμπούτο τους στον αγώνα και ενώ για τον Βραζιλιάνο έγινε… χαμός στο γήπεδο. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν στη συνέχεια φάσεις – ξανά – με τον Ζέλσον αλλά δίχως αντίκρισμα.

Ακολούθησε η μεγάλη φάση με τη σουτάρα του Ροντινέι που απέκρουσε ο Τσάβες στο 73′. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα παρά τις αλλαγές για τους γηπεδούχους και την πίεση τους δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι το 0-0 έμεινε ως το τέλος του αγώνα στο Φάληρο. Ο Ολυμπιακός μάλιστα για αρκετό διάστημα έπαιζε φουλ με σέντρες και όχι με κάθετο ποδόσφαιρο. Έστω και έτσι ο Ελ Καμπί είχε χαμένη φάση και στο 90+ με κεφαλιά του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ορτέγα, Ροντινέι (83′ Κοστίνια), Πιρόλα (61′ Κάρμο), Ντόι, Έσε, Στάμενιτς (61′ Ολιβέιρα), Τσικίνιο (61′ Γιάρεμτσουκ), Βέλντε (61′ Γουίλιαν), Ζέλσον και Ελ Καμπί.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Σιέλης, Μλάντεν, Λιάβας, Μαυρίας (77′ Στάγιτς), Τορεχόν, Πέρες, Μπουζούκης (77′ Λαχούντ), Μπελεβώνης (69′ Λουίς Μιγκέλ), Ντίας (61′ Ρόα) και Λομόνακο (77′ Μάιντεβατς).

Πηγή: gazzetta.gr