1 2
Κυριακή, 8 Σεπτεμβρίου, 2024 04:54

Ορθιος ο Βόλος στη μάΧη της Κρήτης – Στο 1-1 με τον ΟΦΗ με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο (Δείτε τα γκολ)

Ο Βόλος αγωνίστηκε στο «Γεντί Κουλέ» με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο λόγω αποβολής του Γκαρσία, αλλά άντεξε στην πίεση του ΟΦΗ που έχασε πολλές ευκαιρίες και πήρε πολύτιμη ισοπαλία (1-1) στο… δεύτερο ντεμπούτο του Ανχελ Λόπεθ στη Μαγνησία.

Για τον ΟΦΗ, ο Μπάουμαν ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, με τους Θοράρινσον, Καρώ και Πασαλίδη στην τριάδα των στόπερ. Ο Αμπάντα με τον Μαρινάκη κάλυψαν τα δύο άκρα ως φουλ μπακ ενώ στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν ο Γκλάζερ με τους Μεγιάδο και Γκαγέγος. Στην επίθεση, ο Μοσκέρα ήταν λίγο πιο πίσω από τον Ντίκο.

Από την άλλη πλευρά, ο Βόλος παρατάχθηκε με τον Κόστιτς στην εστία, τους Άλχο, Καλογερόπουλο, Σιελή και Λούνα στην τετράδα της άμυνας ενώ στον άξονα έπαιξε ο Τσοκάνης με τον Μπαριέντος. Ο Κίτσος με τον Ντέλετιτς ξεκίνησαν στα άκρα και ο Γκαρσία ήταν στην κορυφή ως φορ, μπροστά από τον Κόμπα.

Το VAR διαμόρφωσε το 0-1 αντί για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου
Από την αρχή του παιχνιδιού ο ρυθμός ήταν έντονος, με τις δύο ομάδες να φτάνουν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή αλλά χωρίς να έχουν κάποια μεγάλη φάση. Στις δύο περιπτώσεις που ΟΦΗ και Βόλος απείλησαν, οι τερματοφύλακες ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 14′ αρχικά ο Καρώ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε με δυσκολία την προσπάθεια του Κύπριου στόπερ. Περίπου έξι λεπτά μετά, ήταν σειρά του Μπάουμαν να κάνει μία δύσκολη επέμβαση, καθώς ο Γκαρσία πήρε την μπάλα από την κακή απομάκρυνση του Καρώ και αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στον έμπειρο πορτιέρε.

Στο 23ο λεπτό ο Μαρινάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το σημαιάκι είχε σηκωθεί, με τον VAR να επιβεβαιώνει το οφσάιντ. Ωστόσο στο 32′, η σημαία έμεινε κάτω όταν ο Ντίκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, όταν ο Κόστιτς έκανε κακή έξοδο και ο Μοσκέρα είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι πριν κάνει τη σέντρα.

Το VAR είχε διαφορετική άποψη και με τη βοήθεια των γραμμών, ο Πασαλίδης στον οποίο βρήκε η μπάλα πριν πάει στον Ντίκο, ήταν σε θέση οφσάιντ. Έτσι το 0-0 παρέμεινε αλλά όχι μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο VAR έγινε ξανά… πρωταγωνιστής αλλά για τον αντίθετο λόγο. Αυτή τη φορά, το εξαιρετικό πλασέ του Κόμπα για το 0-1 του Βόλου ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Εν τέλει, μετά από τσεκ, δεν υπήρχε καμία παράβαση και έτσι ο Αργεντινός άρχισε τους πανηγυρισμού για το τέρμα του.

Συγκεκριμένα ο Ντέλετιτς πήρε την κεφαλιά, ο Κόμπα πέρασε τον Πασαλίδη και με πλασέ νίκησε τον Μπάουμαν για το 0-1. Βέβαια το ημίχρονο δεν ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τον Βόλο καθώς ο Γκαρσία αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ στον Γκλάζερ και άφησε με δέκα τους φιλοξενούμενους στο 45+1′. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία απίστευτη ευκαιρία του Μοσκέρα και απόκρουση του Κόστιτς.

«Μονόλογος» του Μοσκέρα αλλά ο Θοράρινσον την ισοφάριση με γκολάρα
Ο ΟΦΗ μπήκε με μοναδικό σκοπό την ισοφάριση και ο Μοσκέρα ήταν ο άνθρωπος που απείλησε συνολικά τρεις φορές τον Κόστιτς μέσα σε 5 λεπτά (!). Στο 47′ είχε την πρώτη του φάση, απείλησε ξανά στο 50′ και στο 52′ είδε ένα ακόμα φαλτσαριστό σουτ να καταλήγει άουτ, όπως συνέβη σε όλες τις στιγμές του.

Τελικά στο 60′, η ισοφάριση ήρθε από… αμυντικό. Συγκεκριμένα, ο Μοσκέρα κέρδισε κόρνερ μετά την κεφαλιά του στην περιοχή και έπειτα από την εκτέλεση, η μπάλα έφτασε στον Θοράρινσον που ήταν έξω από την περιοχή όπου με έναν… κεραυνό ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 1-1.

Από το ίδιο σημείο θα μπορούσε να πετύχει παρόμοιο γκολ και ο Αμπάντα, όμως αυτή τη φορά, στο 76′, ο Κόστιτς ήταν προετοιμασμένος και απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση του νεαρού φουλ μπακ.

Ο Μεγιάδο με ωραίο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Κόστιτς κι έδωσε σε πρώτο χρόνο το προβάδισμα στην κρητική ομάδα (2-1). Ωστόσο το VAR κάλεσε τον διαιτητή να τσεκάρει τη φάση καθώς ο Ντίκο ήταν σε θέση οφσάιντ και ο διαιτητής έκρινε πως επηρέαζε τη φάση.

Στα τελευταία λεπτά ο Λάρσον σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να βρει στόχο και να δώσει το πολυπόθητο (δεύτερο) γκολ της νίκης στους γηπεδούχους.

Ο ΟΦΗ παρέμεινε για πέμπτο σερί ματς χωρίς «τρίποντο», έχοντας κερδίσει για τελευταία φορά την ΑΕΚ (2-0) στις 2 Οκτωβρίου.

Πολύτιμος βαθμός για τον Βόλο στο Ηράκλειο, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, με την ψυχωμένη θεσσαλική ομάδα να παίρνει την ισοπαλία βγάζοντας με 10 παίκτες ολόκληρο το β΄ημίχρονο.

O διαιτητής Κώστας Ανδριανός (Αχαΐας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ντίκο, Γκαγέγκος, Κόμπα, Κόστιτς, Μαρινάκη, Μπαριέντος.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (85΄Λάρσον), Αμπάντα (78΄), Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γκαγέκος (46΄Φελίπε), Ντίκο, Μοσκέρα (63΄Ριέρα).

ΒΟΛΟΣ (Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (80΄Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (80΄Γκλάβτσιτς), Μπαριέντος, Κόμπα (63΄Κορνέτ), Κίτσος (46΄Μωραϊτης), Ντέλετιτς (58΄Μύγας), Γκαρσία.