Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου, 2024 09:46

Παναθηναϊκός – Μπράγκα 0-1: Κλώτσησε τ’ όνειρο, συνεχίζει το ταξίδι

Ο Παναθηναϊκός έχασε πέντε ευκαιρίες πριν από το γκολ του Μπρούμα στο 83′ κι άλλες τρεις κλασικές μετά το 0-1 της Μπράγκα και αποκλείστηκε από τους ομίλους του Champions League ενώπιον 60.000 θεατών στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός-Μπράγκα: Έτσι έπαιξαν

Με δύο διαφοροποιήσεις σε σχέση με το παιχνίδι της Πορτογαλίας, παρέταξε απόψε στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Δύο από τις ”χρυσές” αλλαγές των προκριματικών πήραν φανέλα βασικού. Ο Φώτης Ιωαννίδης και ο Μπερνάρντ.

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Μπρινιόλι. Αριστερός μπακ ο Χουάνκαρ, δεξιός ο Βαγιαννίδης και ο Γεντβάι με τον Μάγκνουσον οι δύο στόπερ. Ρούμπεν, Βιλένα, Μπερνάρντ η τριάδα στον άξονα. Παλάσιος δεξιός εξτρέμ, Μαντσίνι αριστερός και στην κορυφή ο Ιωαννίδης.

Στις 43′ ο Σένκεφελντ πήρε την θέση του Γεντβάι, καθώς ο Κροάτης στόπερ υπέστη μυϊκό τραυματισμό.

Στον αντίποδα, ο Αρτούρ Ζορζ ξεκίνησε την Μπράγκα με τον Ματέους στην υπεράσπιση της εστίας. Δεξιός μπακ ο Βίκτορ Γκόμες, αριστερός ο Μάριν και ο Νιακατέ με τον Φόντε οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Άντρε Όρτα, Καρβάλιο οι δύο κεντρικοί χαφ, με τον Ρικάρντο Όρτα μπροστά τους. Στο αριστερό ”φτερό” ο Τζιαλό, στο δεξί ο Μπρούμα και… φουνταριστός ο Ρουίθ.

Aυτή η μία επαφή…

Ο Παναθηναϊκός από το πρώτο λεπτό πήρε τον έλεγχο της μπάλας, ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 60% κατοχή, με την Μπράγκα να αφήνει την κυκλοφορία και να ”ποντάρει” στις άμεσες μεταβάσεις. Το Τριφύλλι στο πρώτο τέταρτο δεν κατάφερε να βρει ρυθμό για να απειλήσει αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ανέβασε την απόδοσή του και δημιούργησε ρήγματα από τα δεξιά, έχοντας ως κορυφαίο τον Βαγιαννίδη.

Οι ”πράσινοι”, όμως, αν και έφτασαν με αξιώσεις έξω από την περιοχή των Πορτογάλων δεν είχαν αυτή την μία, την καθοριστική επαφή που θα έκανε την διαφορά. Στο 18′ και το 22′ ο Ιωαννίδης και ο Μαντσίνι βρέθηκαν σε κενό τέρμα. Ένα βήμα πίσω στην πρώτη φάση και ένα βήμα μπροστά στην δεύτερη, μη μπορώντας να αξιοποιήσουν τα εξαιρετικά γυρίσματα του Παλάσιος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά επικίνδυνοι στο επιθετικό τρανζίσιον, ο Παναθηναϊκός δεν είχε τόσο καλές επιστροφές αλλά η μεγάλη φάση της Μπράγκα ήρθε στο 31′ μετά από ένα ”πούλημα” της μπάλας από τον Πέρεθ στη μεσαία γραμμή. Ο Μπρινιόλι, όμως, με τα πόδια είπε όχι στον Ρουίθ.

Ο Παναθηναϊκός μετά το 35′ έγινε πιο πιεστικός και στο φινάλε του ημιχρόνου έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Ματέους να διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Βαγιαννίδη ενώ στη τελευταία φάση μετά από… μπούκα του Ιωαννίδη, ο Μαντσίνι δεν πρόλαβε να εκτελέσει, διαμαρτυρόμενος για πέναλτι.

Πίεση, ευκαιρίες, έλλειψη καθαρού μυαλού και ο Μπρούμα έσβησε το όνειρο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά. Μία ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη στο 46′ δεν ολοκληρώθηκε καλά από τον Έλληνα φορ που έκανε… τσαφ στη τελική προσπάθεια. Στο 54′ ο Παλάσιος έκανε διαγώνιο σουτ αλλά ο Ματέους με σπουδαία επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν αλλά στα τελευταία μέτρα είχαν κακές αποφάσεις, κακές και βιαστικές επιλογές.

Από ένα λάθος του Μάγκνουσον στο 84′ ο Μπρούμα σκόραρε για την Μπράγκα και… πάγωσε το ΟΑΚΑ. Παρά το γκολ αυτό, ο Παναθηναϊκός έχασε στα καπάκια δύο μεγάλες φάσεις για να το παλέψει μέχρι τέλους.

Ο Τζούρισιτς σε τετ α τετ στο 85′ και ο Σένκεφελντ στο 87′ έστειλαν την μπάλα άουτ σε τεράστιες χαμένες ευκαιρίες.

Για τον Παναθηναϊκό καλό ματς έκαναν οι Ιωαννίδης, Βιλένα στο δεύτερο μέρος και ο Βαγιαννίδης.