Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου, 2024 21:59

ΠΑΟΚ – Βικτόρια Πλζεν 2-2: Ξύπνησε αργά, αλλά έμεινε… ζωντανός!

Ο ΠΑΟΚ πάλι δεν νίκησε στην Τούμπά, αλλά στο φινάλε… έσωσε την παρτίδα με την Βικτόρια Πλζεν ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 93′ και μένει ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης με τον πρώτο βαθμό στη League Phase. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με 2-0, στο 70′ έμειναν με 10 παίκτες και ο Δικέφαλος έκανε την αντεπίθεση για την ισοφάριση με τα γκολ των Τισουντάλι και Μπάμπα.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τη Βικτόρια Πλζεν στην Τούμπα για την 3η αγωνιστική της League Phase του Europa League, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να επιλέγει ένα σχήμα με πολλές αλλαγές, έξι στους έντεκα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ.

Ετσι ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Ρουμάνος άφησε τελικά τον Μπάμπα Ράχμαν στον πάγκο και τη θέση του Γκανέζου στο αριστερό άκρο πήρε ο Ότο, ο Κεντζιόρα και τον Κόλεϊ ήταν οι δύο στόπερ, με το δίδυμο Καμαρά – Μπακαγιόκο να επιλέγεται για τις δύο θέσεις των χαφ του άξονα, ο Κωνσταντέλιας επέστρεψε στην αρχική ενδεκάδα και σε ρόλο επιτελικού μέσου, στα δύο άκρα οι «μόνιμοι», Ζίβκοβιτς και Τάισον, με τον Μπράντον Τόμας να ξεκινάει βασικός στην κορυφή της επίθεσης.

Η Βικτόρια Πλζεν παρατάχθηκε με το κλασικό 3-5-2 και την τριάδα της άμυνας από τα αριστερά προς τα δεξιά να αποτελείται από τους Γεμέλκα, Μάρκοβιτς, Ντουέ. Στο κέντρο ήταν ο αρχηγός των Τσέχων, Κάλβαχ με παρτενέρ τον Σοϊκα, ενώ μπροστά τους θα βρίσκεται ο Σούλτς. Ο Καντού κάλυψε την αριστερή πλευρά, με τον Χάβελ στα δεξιά, ενώ οι δύο προωθημένοι ήταν οι Βύντρα και Άντου.

Ημίχρονο απόλυτης κυριαρχίας της Πλζεν

Ενας συνδυασμός λαθών και κακών τοποθετήσεων παραλίγο να βάλει τον ΠΑΟΚ από πολύ στη διαδικασία να κυνηγάει το σκορ. Ο Αντού σκόραρε από κοντά με προβολή, αλλά ο έλεγχος του VAR έδειξε ότι ο σκόρερ της Πλζεν ήταν για ελάχιστα εκατοστά μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό.
Οι Τσέχοι συνέχισαν να απειλούν και να φτάνουν κοντά στο γκολ με τον Βίντρα, γενικά ήταν επικίνδυνοι στις μεταβάσεις, με τον ΠΑΟΚ να αφήνει στην άκρη το χτίσιμο των επιθέσεων από την άμυνα και να πηγαίνει με τον Κοτάρσκι σ’ ένα πιο άμεσο παιχνίδι.

Στο 32’ η Πλζεν βρήκε το γκολ, που αυτή τη φορά, μετά την εξέταση του VAR, μέτρησε κανονικά. Η άμυνα του ΠΑΟΚ παρέμεινε στατική κι ο Χάβελ από κοντά δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι για το 0-1.

Σα να μην έφτανε αυτό μια αλληλουχία λαθών από πλευράς των «ασπρόμαυρων» έφερε το δεύτερο γκολ για τους Τσέχους. Λάθος ο Τάισον, αδυναμία του Σάστρε να σταματήσει τον Αντού, λάθος και του Κοτάρσκι, γκολ από τον Βίντρα για το 0-2 (39’) για έναν ΠΑΟΚ που ήταν μέτριος έως κακός για άλλη μια φορά απέναντι σε πολύ πιο αθλητικές ομάδες από εκείνον.

Οι παίκτες της Κούμπεκ πίεζαν ψηλά, έκλεβαν μπάλες και έφταναν εύκολα στην ελληνική περιοχή, σε αντίθεση με τους παίκτες του Λουτσέσκου που δεν μπορούσαν να απειλήσουν και είχαν ελάχιστες καλές στιγμές.

Οι αλλαγές του Λουτσέσκου και η αποβολή

Αν δεν άλλαζε κάτι δραματικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο φάσμα μιας ακόμη ήττας (τρίτης στη σειρά) στη League Phase του Europa League, μπροστά σ’ ένα πάρα πολύ δύσκολο βράδυ.

Ο Λουτσέσκου έβγαλε από το ματς τον κάκιστο Μπακαγιόκο και πέρασε τον Σβαμπ στη θέση του, ωστόσο η ελληνική ομάδα συνέχιζε να είναι μακριά από την αντίπαλη περιοχή δίχως τη μεγάλη φάση για πάνω από μια ώρα στο ματς. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 65ο λεπτό για να δημιουργήσει ο ΠΑΟΚ μια μεγάλη ευκαιρία με τον Τάισον να σουτάρει και τον Γεντλίτσκα να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Ο «Δικέφαλος» μπήκε στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα με αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του Ντουέ, αλλά η ίδια πάνω κάτω συνθήκη είχε διαμορφωθεί και στο ματς με την Στεάουα, που έφυγε με το «διπλό» από τη Θεσσαλονίκη.

Ξύπνησε και το έφερε… Τούμπα με Τισουντάλι και Μπάμπα

Η αντίδραση των παικτών του Λουτσέσκου ήταν ένα ζήτημα, ο Ρουμάνος έφερε από τον πάγκο Τισουντάλι και Τσάλοφ, παίζοντας φουλ επιθετικά, ο Ρώσος άγγιξε το γκολ στο 77’ με το κοντινό πλασέ στην κίνηση, με τον Κωνσταντέλια να χάνει σπουδαία ευκαιρία με την συμπλήρωση 80 λεπτών στο ματς και τον Κοτάρσκι να λέει «όχι» στον Γίρκα προτού έρθει ο Τισουντάλι να μειώσει σε 1-2 στο 84ο λεπτό και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Μαροκινός άγγιξε το δεύτερο γκολ και την ισοφάριση στο 86ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα τον μιμήθηκε ο Τσάλοφ με τον Γεντλίτσκα να αποκρούει το σουτ του Ρώσου, προτού έρθει ο Κάλβαχ να διώξει σχεδόν πάνω από τη γραμμή.

Όμως, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ούτε ο Γεντλίτσκα, ούτε οι αμυντικοί της Πλζεν μπορούσαν να αποτρέψουν την ισοφάριση (2-2), που ήρθε με την κοντινή κεφαλιά του Μπάμπα!

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (66’ Μπάμπα), Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Ότο (76’ Τσάλοφ), Καμαρά, Μπακαγιόκο (59’ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τάισον (66’ Ντεσπόντοφ), Τόμας (66’ Τισουντάλι).

Βικτόρια Πλζεν (Μίροσλαβ Κούμπεκ): Γεντλίτσκα, Χάβελ, Γεμέλκα, Μάρκοβιτς, Ντουέ, Καντού, Κάλβαχ Σοϊκα (77’ Τσέρβ), Σουλτς, Βίντρα (61’ Γίρκα), Άντου (73’ Χέιντα).