1 2
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024 19:04

Πέρασε νικηφόρα από το Πανθεσσαλικό ο ΠΑΟΚ – Επικράτησε 1-4 του Βόλου

Την τέταρτη ήττα του σε πέντε παιχνίδια στη φετινή Super League γνώρισε σήμερα ο Βόλος. Οι κυανέρυθροι φιλοξένησαν στο Πανθεσσαλικό τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, από τον οποίο κι έχασαν με 1-4.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ στο 24′ και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 54′ με τον Μουργκ. Ο Βόλος μείωσε άμεσα, στο 56′ με τον Μεντιέτα αλλά ο Τάισον με πανέμορφο πλασέ στο 60′ πέτυχε το 1-3 και ο Φέντορ Τσάλοφ με το παρθενικό του γκολ στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι είχαν άστοχο πέναλτι με τον Όμρι Άλτμαν μόλις στο 3ο λεπτό (απέκρουσε ο Κοτάρσκι) ενώ αναγκάστηκαν να αγωνιστούν για παραπάνω από το μισό παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας της αποβολής του Φράνκο Φεράρι στο 35ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το ματς
Ο Χοακίν Γκόμεζ αποφάσισε για πρώτη φορά να… απαρνηθεί το σύστημα με τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς και να παρατάξει την ομάδα του με σχηματισμό 4-4-2.

Ο Κόβατς πήρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ψήφο εμπιστοσύνης και είχε τοποθετηθεί κάτω από τα γκολπόστ. Μίλετιτς και Καλογερόπουλος ήταν οι δύο στόπερ ενώ οι Μύγας (δεξιά) και Φεράρι (αριστερά) είχαν τοποθετηθεί στις πλευρές. Μπερναντού και Γκλάβτσιτς αγωνίζονταν στη μεσαία γραμμή, με τους Μεντιέτα (δεξιά) και Ασενούν (αριστερά) να είναι τοποθετημένοι μπροστά τους. Τέλος, ο Όμρι Άλτμαν και ο Πέδρο Κόντε ήταν οι δύο προωθημένοι για τη βολιώτικη ομάδα.

Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, ο Βόλος έχασε την πρώτη σημαντική ευκαιρία του παιχνιδιού, αλλά κέρδισε και πέναλτι!

30 περίπου δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ματς, ο Μεντιέτα σέντραρε από τα αριστερά, βρίσκοντας στο δεύτερο δοκάρι τον Κόντε, που είδε τον Κοτάρσκι να τον σταματά σε εξ επαφής κεφαλιά. Ο Άλτμαν επιδίωξε να πάρει το ριμπάουντ κι ενώ έφτασε πρώτος στη μπάλα, έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα τού Μαντί Καμαρά με τον διαιτητή Τσαγκαράκη αρχικά να περιμένει να δει την εξέλιξη της φάσης και στη συνέχεια να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Όμρι Άλτμαν έστησε τη μπάλα απέναντι από τον Κοτάρσκι στο 3ο λεπτό, εκτέλεσε χαμηλά στη δεξιά γωνία, με τον 24χρονο Κροάτη τερματοφύλακα να πέφτει σωστά και να αποκρούει παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 8′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ και πρώτη κεφαλιά του Καλογερόπουλου, ο Κόβατς έκανε ασθενή επέμβαση με τις γροθιές, με τη μπάλα να φτάνει στον Μουργκ που σούταρε με τη μια αλλά είδε τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 10′ οι Θεσσαλονικείς άγγιξαν το 0-1. Ο Μαντί Καμαρά πέρασε κάθετα στον Τισουντάλι που είχε κινηθεί ανάμεσα στους Μίλετιτς και Καλογερόπουλο. Ο Μαροκινός βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κόβατς που δεν βγήκε από την εστία του, άφησε τη μπάλα να κυλήσει και βρέθηκε ελαφρώς πλάγια εντός περιοχής, με αποτέλεσμα ο Ούγγρος πορτιέρε να του περιορίσει το χώρο και στη συνέχεια να αποκρούσει το τελείωμά του.

Στο 12′ ο Φεράρι έκανε σωτήριο τάκλιν και πρόλαβε την εκτέλεση του Ντεσπόντοφ στο τετ-α-τετ του με τον Κόβατς, που είχε προκύψει από πάσα του Τάισον.

Στο 23ο λεπτό ήταν η σειρά της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου να κερδίσει πέναλτι. Ο Μπάμπα σέντρα συρτά από τα αριστερά, με τη μπάλα να οδεύει στο δεύτερο δοκάρι προς τον Ντεσπόντοφ. Ο Φεράρι επιδίωξε να κινηθεί κι αυτός προς τη μπάλα, ανέτρεψε όμως τον Βούλγαρο εξτρέμ με αποτέλεσμα να υποπέσει σε πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε στο 24ο λεπτό ο Στέφαν Σβαμπ, ο οποίος νίκησε τον Κόβατς στέλνοντάς τον στην άλλη γωνία κι έγραψε το 0-1.

Στο 28′ ο Ασενούν έκανε μια ατομική ενέργεια από τα αριστερά, ξεφεύγοντας όμορφα από την πίεση των Σβαμπ και Σάστρε, δοκίμασε δυνατό, φαλτσαριστό σουτ το οποίο όμως πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 35ο λεπτό, τα πράγματα δυσκόλεψαν αισθητά για τον Βόλο. Ο Φεράρι έπιασε από τη μέση κι έριξε κάτω τον Τάισον προσπαθώντας να τον εμποδίσει να κυνηγήσει μια μπαλιά που προοριζόταν για αυτόν. Ο Αργεντινός μπακ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Τσαγκαράκη, η οποία ήταν η δεύτερη καθώς είχε κιτρινιστεί και στη φάση του πέναλτι με το οποίο είχε προηγηθεί ο δικέφαλος, με αποτέλεσμα να πάρει πρόωρα την άγουσα για τα αποδυτήρια, αφήνοντας τους κυανέρυθρους με παίκτη λιγότερο για περίπου μια ώρα αγώνα (συνυπολογίζοντας και τις καθυστερήσεις).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ είχε μια ακόμη καλή στιγμή, με την μπάλα να φτάνει στον Τισουντάλι ύστερα από σέντρα από τα δεξιά. Ο Μαροκινός όμως καθυστέρησε να εκτελέσει με αποτέλεσμα αρχικά ο Μπερναντού και στη συνέχεια ο Κόβατς να τον σταματήσουν.

Με το που τελείωσε η φάση, ο Πέτρος Τσαγκαράκης σφύριξε τη λήξη των πρώτων 45′ με Βόλο και ΠΑΟΚ να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 0-1.

Λίγο παραπάνω από τρία λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους, μια έμπνευση του Μουργκ λίγο έλειψε να γράψει το 0-2. Ο Αυστριακός εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πλάγια, δεξιά θέση με τον Κόβατς να οριζοντιώνεται, να βρίσκει με τα ακροδάχτυλα τη μπάλα η οποία αφού χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια απομακρύνθηκε.

Στο 54′ οι φιλοξενούμενοι απλοποίησαν την υπόθεση-νίκη σκοράροντας εκ νέου. Ο Τισουντάλι μπήκε από τα αριστερά και άφησε στον Τάισον που άλλαξε γρήγορα με τον Μουργκ κι ο Αυστριακός έστρωσε στον Μαντί Καμαρά. Ο νεοαποκτηθείς Αφρικανός μέσος του ΠΑΟΚ δοκίμασε σκαστό σουτ, που άλλαξε πορεία στο σώμα του Τόμας Μουργκ και μπέρδεψε τον Κόβατς, καταλήγοντας στο βάθος της εστίας του. Το 1-3 ήταν γεγονός και ο Αυστριακός είχε χρεωθεί ως σκόρερ του τέρματος.

Παρά το σημαντικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων, ο Βόλος δεν έδειξε να πτοείται. 1.5 λεπτό μετά, ο Μεντιέτα βρήκε χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ και δοκίμασε δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Κοτάρσκι να πέσει και να παραχωρήσει κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκλάβτσιτς που βρήκε στην καρδιά της μεγάλης περιοχής τον Μεντιέτα να είναι ολομόναχος κι αυτός με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ και μείωσε σε 1-2 στο 56ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ επανήλθε στο προβάδισμα των δύο τερμάτων. Στο 60ο λεπτό ο Νεμάνια Γκλάβτσιτς έκανε αβίαστο λάθος κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης του Βόλου, τροφοδοτώντας τον… Τισουντάλι. Ο Μαροκινός την κατάλληλη στιγμή πέρασε στον Τάισον και ο Βραζιλιάνος με ένα τρομερό δεξί πλασέ, δείγμα υψηλής κλάσης, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κόβατς σημειώνοντας το 1-3.

Στο 73′ ο Μίλετιτς επιχείρησε να διορθώσει τη λάθος μεταβίβαση που είχε κάνει δευτερόλεπτα πριν ο ίδιος, αλλά άθελά του έστρωσε τη μπάλα στον Κωνσταντέλια. Ο Βολιώτης μεσοεπιθετικός επιχείρησε να περάσει τη μπάλα πάνω από το σώμα του εξερχόμενου Κόβατς αλλά ο Μαγυάρος γκολκίπερ απέκρουσε.

Στο 85′ ο ΠΑΟΚ άγγιξε το τέταρτο γκολ αλλά τον σταμάτησε… το δοκάρι. Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε φάουλ, με τον Καμαρά να προλαβαίνει την έξοδο του Κόβατς, να παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 89′ οι Θεσσαλονικείς έβαλαν… το κερασάκι στην τούρτα με έναν… ιδιαίτερο τρόπο. Ο Κόβατς επιχείρησε να εκτελέσει ένα βολέ, με τον Τσάλοφ να βρίσκεται μπροστά του, να τεντώνει το δεξί του πόδι με τη μπάλα να βρίσκει σε αυτό και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΒΟΛΟΣ (Γκόμεζ): Κόβατς, Μύγας, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Μπερναντού, Γκλάβτσιτς (72′ Κόμπα), Μεντιέτα, Ασενούν (40′ Σμέλερς), Άλτμαν (61′ Βιγιαφάνιες), Κόντε (61′ Κόζτα)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα (68′ Σάστρε), Σβαμπ (67′ Μπακαγιόκο), Καμαρά, Μουργκ (67′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (79′ Σορετίρε), Ντεσπόντοφ, Τισουντάλι (67′ Τσάλοφ).