1 2
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024 17:23
Βόλος

«Περίπατος» του Βόλου στην Κρύα Βρύση και πρόκριση με «3άρα»

Ο Βόλος επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και με καλή εμφάνιση και υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο του τον Καλογήρου νίκησε εύκολα με 0-3 τον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου.

Ο Βόλος ήταν εξ’ αρχής το μεγάλο φαβορί απέναντι στον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης (ομάδα που επέστρεψε στην Γ’ Εθνική μετά από 8 χρόνια) και με την μεσοεπιθετική του γραμμή να βρίσκεται σε καλή κατάσταση κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ εύκολη επικράτηση.

Το 0-3 του ημιχρόνου «καθάρισε» από νωρίς την πρόκριση, με την ομάδα του Καλογήρου να παρουσιάζει αρκετά θετική εικόνα, σε ένα ματς πάντως που λόγω της διαφοράς δυναμικότητας δεν προσφέρεται για συμπεράσματα.

Προβάδισμα με το… καλημέρα για τον Βόλο

Οι Θεσσαλοί πήραν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον έλεγχο, κυκλοφορώντας καλά την μπάλα και ψάχνοντας διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Τις δύο ομάδες άλλωστε χωρίζουν δύο κατηγορίες, με τον Απόλλωνα να έχει παθητικό ρόλο και να δίνει έμφαση στα ανασταλτικά του καθήκοντα, σε μια προσπάθεια να κρατήσει τους φιλοξενούμενους μακριά από τα καρέ του Δομουκτσίδη.

Στο 4ο λεπτό ο Βιγιαφάνιες προσπάθησε να κάνει το σουτ, όμως είχε αρκετούς παίκτες μπροστά του και η μπάλα κόντραρε στα σώματα. Αυτή ήταν πάντως η… προειδοποίηση του Βόλου, ο οποίος στο 9ο λεπτό κατάφερε να βρει το γρήγορο γκολ που απέβαλε το όποιο άγχος μπορεί να υπήρχε. Ο Ασενχούν πήρε την κεφαλιά και έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Κόστα, ο οποίος έφυγε από οριακή θέση και με άψογο τελείωμα έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Το τέρμα αυτό συνέβαλε στο να διατηρηθεί το χαμηλό τέμπο, με τους γηπεδούχους να μην παίρνουν ρίσκα και να παίζουν άκρως συντηρητικά και τον Βόλο να κυκλοφορεί την μπάλα σε αναζήτηση δεύτερου τέρματος. Στο 17′ ο Βιγιαφάνιες έκανε καλή σέντρα από δεξιά, όμως ο Δόσης δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα με κεφαλιά, ενώ η προβολή του Ασενχούν στο «ριμπάουντ» πέρασε άουτ.

Στο 28′ ο Ασενχούν βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 33′ επιχείρησε να «κρεμάσει» από την μεσαία γραμμή τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, δίχως να βρει στόχο. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Βιγιαφάνιες βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Δομουκτσίδη. Η σπουδαιότερη απόκρουση του τελευταίου πάντως ήρθε στο 37′, όταν νίκησε τον Ασενχούν σε «καθαρό» τετ-α-τετ.

Ξέσπασαν και… κλείδωσαν την πρόκριση οι Θεσσαλοί

Δύο λεπτά μετά, ο Δομουκτσίδης βγήκε έγκαιρα για να προλάβει την μπαλιά του Βιγιαφάνιες για τον Κόμπα, με το γκολ να έρχεται τελικά στο 40′. Ο Ασενχούν έβγαλε όμορφη ασίστ για τον Κόστα, που με πλασέ με το δεξί κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον αντίπαλο πορτιέρο, ο οποίος έκανε και σε αυτή την φάση ό,τι μπορούσε και ακούμπησε την μπάλα με το πόδι του, δίχως να καταφέρει όμως να την απομακρύνει.

Οι Θεσσαλοί έκαναν πια ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και στο 42′ έφτασαν και στο 0-3, αυτή την φορά με κεφαλιά του Δόση από εξαιρετική σέντρα του Βιγιαφάνιες. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, με την ομάδα του Καλογήρου να… καθαρίζει από νωρίς την πρόκριση μέσα στην έδρα του Απόλλωνα.

Αλλαγές και «νεκρό» δεκαπεντάλεπτο

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Ασλανίδης και Νταϊλάνι για τον Βόλο, ενώ ο Γιόνδης τραυματίστηκε στο πρώτο και πέρασε εκτός γηπέδου, με τους γηπεδούχους να παίζουν για περίπου 4 λεπτά με 10 παίκτες και τον Τσάνι να παίρνει τελικά την θέση του στο 50′. Ο Απόλλων Κρύας Βρύσης πάντως πήρε μέτρα στο γήπεδο και έπαιζε σαφώς πιο απελευθερωμένα στην επανάληψη, με το πρώτο τέταρτο ωστόσο να περνά δίχως τίποτα το ιδιαίτερο. Στο 59′ είχε περάσει στο παιχνίδι και ο Χατζηαλεξιάδης για τους γηπεδούχους, ενώ τρία λεπτά μετά ο Καλογήρου έβγαλε Βιγιαφάνιες και Κόστα και έβαλε Λυκουρίνο και Κόντε.

Η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή της επανάληψης ήρθε στο 66′, όταν ο Κόμπα πήρε την μπάλα από τον Κόντε, έκανε μια προσποίηση και εκτέλεσε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Για το τελευταίο 20λεπτο ο Βοτάρης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους Βασιλειάδη, Γραμματικού και Χαβιαρόπουλο, ενώ για τον Βόλο πέρασε στο ματς ο Μπερναντού. Στο 72′ ο Δόσης θέλησε να πλασάρει από την σέντρα σε κενή εστία, μετά από έξοδο του Δομουκτσίδη, όμως έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.

«Άγγιξε» και το τέταρτο ο Βόλος

Μετά και τις τελευταίες αλλαγές ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο, με τον Απόλλωνα να μην καταφέρνει να φτιάξει καμία ουσιαστική φάση και τον Βόλο να χάνει δύο πολύ καλές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά. Στο 87′ ο Δομουκτσίδης μπλόκαρε το πλασέ του Νταϊλάνι από πλάγια θέση, ενώ δύο λεπτά μετά σταμάτησε και το τελείωμα του Κόντε, με το 0-3 να διατηρείται μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Οι Θεσσαλοί κρατούν το καλό πρόσωπο που έδειξαν στο πρώτο ημίχρονο με τον υπηρεσιακό τους προπονητή, ενώ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πολύτιμες εμπειρίες και κέρδισαν τις εντυπώσεις με την πορεία τους στον θεσμό, η οποία ολοκληρώθηκε στον 4ο γύρο, απέναντι σε έναν σύλλογο της Stoiximan Super League.

Οι συνθέσεις

Απόλλων Κρύας Βρύσης (Βοτάρης): Δομουκτσίδης, Πλατσιώτας, Κοτσίνης (70′ Γραμματικού), Γιαλαμούδης, Ιωσηφίδης, Ξανθόπουλος (70′ Βασιλειάδης), Τσερρίκου, Καράμπελας, Γιόνδης (50′ Τσάνι), Ταουσάνης (59′ Χατζηαλεξιάδης), Τζήμας (70′ Χαβιαρόπουλος).

Βόλος (Καλογήρου): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Σμέουλερς, Κόστα (62′ Κόντε), Βιγιαφάνιες (63′ Λυκουρίνος), Κόμπα (73′ Μπερναντού), Δόσης, Κορέα (46′ Ασλανίδης), Ασενχούν (46′ Νταϊλάνι), Τριανταφύλλου.