1 2
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024 12:34

Πέταξε και συγκίνησε την Ελλάδα ο Μανόλο: Χάλκινο ο Superman Καραλής!

Εμμανουήλ Καραλής από… χαλκό: ο σπουδαίος Μανόλο με άλμα στα 5.90 στον τελικό του επί κοντώ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, γράφοντας ιστορία!
Σε έναν αγώνα που κόβει την ανάσα, ο νεαρός αθλητής έφτασε κοντά στα 6 μέτρα, καταρρίπτοντας κάθε προσδοκία. Με ένα ονειρεμένο άλμα στα 5,90 μ., εξασφάλισε μια θέση στο βάθρο, χαμένος στις αγκαλιές των αγαπημένων του.

Ξεκινώντας από τα 5,50 μ., ο Καραλής έδειξε την αποφασιστικότητά του. Η τύχη ήταν σύμμαχος, καθώς ο πήχης έμεινε στη θέση του, δίνοντας ένα καλό οιωνό για τη συνέχεια. Στα 5,70 μ. και 5,80 μ., ο Έλληνας αθλητής ήταν ασταμάτητος, πανηγυρίζοντας κάθε επιτυχία με πάθος.

Στα 5,85 μ., η μάχη έγινε σκληρή. Ο Καραλής, όμως, δεν πτοήθηκε. Με ένα άλμα τρομερό άλμα ξεπέρασε τον πήχη, φωνάζοντας δυνατά από χαρά. Η συγκίνηση ήταν μεγάλη τόσο για τον ίδιο όσο και για τον πατέρα και προπονητή του.

Στα 5,90 μ., ο Καραλής μοιράστηκε την πρωτιά με τον Ντουπλάντις και τον Σασμά. Η αγωνία κορυφώθηκε, καθώς οι άλτες προσπαθούσαν να ξεπεράσουν τα όριά τους. Ο Καραλής, όμως, ήταν αποφασισμένος. Με ένα άλμα που άφησε άφωνο το κοινό, πέρασε τα 5,90 μ., εξασφαλίζοντας ένα σπουδαίο μετάλλιο. Στα 6,00μ. οι προσπάθειες του Καραλή ήταν άκυρες. Τη 2η θέση πήρε ο Αμερικανός Σαμ Κέντρικς με άλμα στα 6,00μ.

Φυσικά, την πρώτη θέση πήρε ο απίστευτος Σουηδός Άρμαντ Ντουπλάντις, που συνεχίζει ακόμα μόνος του τον αγώνα. Μένει να δούμε αν θα σπάσει το παγκόσμιο ρεκόρ του 6.24, το οποίο ασφαλώς και ανήκει στον ίδιο.

Ο Μανόλο έδειξε τεράστια βελτίωση σε σχέση με το Τόκιο, όπου είχε καταλάβει την 4η θέση.

Με το έκτο μετάλλιο να έχει κατακτηθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, η ελληνική αποστολή ισοφάρισε την επιτυχία του Ρίο πριν από οκτώ χρόνια. Ωστόσο, οι αθλητές μας δεν σταματούν εδώ. Ο νέος στόχος είναι ξεκάθαρος: να ξεπεραστεί η συγκομιδή των οκτώ μεταλλίων που είχε κατακτήσει η Ελλάδα στην Ατλάντα το 1996.