1 2
Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου, 2024 19:07

Πικρή πρεμιέρα για Νίκη στη Χαλάστρα, ήητα 2-0 από Καμπανιακό

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Νίκη Βόλου από τον Καμπανιακό στο γήπεδο της Χαλάστρας.

Σε ένα κλειστό παιχνίδι στο πρώτο μέρος, Καμπανιακός και Νίκη Βόλου δεν θέλησαν να… δώσουν δικαιώματα, ελέγχοντας στο έπακρο τις άμυνές τους, ενώ αρκετές ήταν οι διακοπές, που είχαν ως συνέπεια να μην υπάρχει ιδιαίτερος αγωνιστικός ρυθμός.

Στο β’ μέρος το σκηνικό ήταν διαφορετικό, με τον Καμπανιακό να σημειώνει δύο τέρματα στα οποία η Νίκη δεν είχε απάντηση. Ενας πρώην κυανόλευκος, ο Ραφαήλ Πέττας πέρασε στο παιχνίδι στο α’ μέρος μετά από τραυματισμό του Ν. Καθάριου, με τον Ζακυνθινό μέσο να πετυχαίνει το 1-0 στο ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 16ο λεπτό η σέντρα σουτ του Γαρύφαλλου από τα δεξιά απομακρύνθηκε σε κόρνερ από τον Σούλη.
Στο 38ο λεπτό ο Τζιώρας κατέβασε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή και έστρωσε στα αριστερά για τον Σπυρίδη, ο οποίος έπιασε το σουτ με το αριστερό, αλλά ο Γιακουμής κατάφερε να μπλοκάρει με διπλή ενέργεια.
Ο Καμπανιακός άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό, όταν ο Κωτσόπουλος έκανε το σουτ από τα δεξιά και ο Σούλης απέκρουσε, όμως εκεί που πήγε η μπάλα ο Πέττας είχε την ευκαιρία να την σπρώξει στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0, με τον πρώην κυανόλευκο να μην πανηγυρίζει.
Στο 52’ η Νίκη κερδίζει φάουλ από τα αριστερά με τον Σίλβα να εκτελεί και τον Τζιώρα να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην αγκαλιά του Γιακουμή.
Ο Καμπανιακός πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 79ο λεπτό με τον Φροσύνη, με το τέρμα να θυμίζει το 1-0, αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές, αφού ο Μάνιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Φροσύνης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κι αφού απομάκρυνε η άμυνα. Πάντως οι κυανόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή, μιας και υποστήριξαν πως η μπάλα είχε περάσει εκτός γραμμής.
Στο 85’ ο Βερνάρδος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυνόμενων.
Καμπανιακός-Νίκη Βόλου 2-0