1 2
Παρασκευή, 20 Σεπτεμβρίου, 2024 03:06
Βόλος

Σκεπτικό τιμωρίας Άρη: «Αβάσιμος ο ισχυρισμός ότι είχαν εισιτήρια» – Ο λόγος την επιβολής προστίμου στον Βόλο

Η υπερασπιστική γραμμή του Άρη στην απολογία του, για τα επεισόδια στο Πανθεσσαλικό, στον αγώνα με τον Βόλο, ήταν ξεκάθαρη: οι οπαδοί της ομάδας της συμπρωτεύουσας που δημιούργησαν τα επεισόδια, είχαν προμηθευτεί εισιτήρια από τον Βόλο, αν και η ΠΑΕ είχε δηλώσει ότι δεν θα πάρει, προκειμένου με τον τρόπο αυτό να τιμωρηθεί η γηπεδούχος ΠΑΕ και όχι αυτή της συμπρωτεύουσας.

Η Πρωτοδίκης Αντιγόνη Σταμολέκα απέρριψε τον ισχυρισμό αυτό ως «αβάσιμο», ωστόσο τιμώρησε τον Άρη με την μικρότερη δυνατή ποινή, με πρόστιμο δηλαδή 51.000 ευρώ (και 21.000 στον Βόλο) ενώ παράλληλα δεν του επέβαλλε την προβλεπόμενη ποινή έδρας (2-4 αγωνιστικές) ρίχνοντας τον στα μαλακά.

Στο κρίσιμο λοιπόν, ερώτημα που τέθηκε στην ακροαματική διαδικασία, αν οι οπαδοί του Άρη είχαν προμηθευτεί εισιτήρια, η απάντηση είναι «όχι». «Ο ισχυρισμός της φιλοξενούμενης ΠΑΕ ΑΡΗΣ, ότι οι ευρισκόμενοι στο γήπεδο φίλαθλοι αυτής είχαν προμηθευτεί στο σύνολό τους εισιτήρια, δεν αποδεικνύεται βάσιμος, καθόσον, όπως επιβεβαιώνεται τόσο από την έκθεση παρατηρητή (δεδομένης και της ύπαρξης βοηθών παρατηρητών, οι οποίοι καταγράφουν όσα λαμβάνουν χώρα και εκτός αγωνιστικού χώρου, ήτοι στον εν γένει χώρο του γηπέδου), όσο και από την έκθεση της αστυνομίας, οι συγκεκριμένοι φίλαθλοι δεν διέθεταν εισιτήρια και, για το λόγο άλλωστε αυτό, έσπασαν τον αστυνομικό κλοιό και υπερπήδησαν τα κάγκελα της εξωτερικής αυτού περίφραξης, προκειμένου να εισέλθουν στο γήπεδο» αναφέρεται στο οχτασέλιδο σκεπτικό.

Οπαδοί με εισιτήρια μόνο στις Θ25-27

Όσον αφορά τα επεισόδια, η Πρόεδρος του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου επικαλείται τις εκθέσεις των αξιωματούχων για «ντου» των οπαδών του Άρη, χωρίς εισιτήρια.

«Στο 10’ λεπτό του αγώνα, περίπου 300 φίλαθλοι με διακριτικά της εγκαλουμένης ΠΑΕ ΑΡΗΣ συγκεντρώθηκαν στην πρώτη (1η) πεζογέφυρα, με σκοπό να εισέλθουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήρια. Αφού δε συνεπλάκησαν με την αστυνομία, με αποτέλεσμα να γίνει χρήση χημικών, οι αυτοί ως άνω φίλαθλοι έσπασαν τον αστυνομικό κλοιό και, αφού υπερπήδησαν τα κάγκελα της εξωτερικής περίφραξης, εισήλθαν στη Θύρα 12. Εν συνεχεία, αποδεικνύεται ότι οι ίδιοι ως άνω 300 φίλαθλοι μετακινήθηκαν προς τη Θύρα VIP, όπου και συνεπλάκησαν με τους εκεί (Θύρα VIP) ευρισκόμενους φιλάθλους, πριν μεταφερθούν τελικώς προς τις Θύρες 31 και 32, χωρίς ωστόσο αυτοί να συνενωθούν με τους  ήδη ευρισκόμενους στις Θύρες 25 και 27 έτερους φιλάθλους της φιλοξενούμενης ΠΑΕ ΑΡΗΣ, οι οποίοι διέθεταν εισιτήρια και οι οποίοι δεν συνενώθηκαν με τους προαναφερόμενους περίπου 300 φιλάθλους της φιλοξενούμενης, ούτε ενεπλάκησαν στα επεισόδια, που έλαβαν κατά τα ανωτέρω χώρα στη Θύρα VIP. Ένεκα δε της έκρυθμης κατάστασης, που επικρατούσε τόσο εντός (Θύρα VIP), όσο και εκτός γηπέδου (με τη χρήση χημικών), ο διαιτητής διέκοψε προσωρινώς τον αγώνα για περίπου 60΄ λεπτά, ενώ, μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, φίλαθλοι της εγκαλουμένης ΠΑΕ ΑΡΗΣ, οι οποίοι δεν είχαν προμηθευτεί εισιτήρια, κατά την αποχώρησή τους, έσπασαν τουλάχιστον τριάντα (30) καθίσματα στις Θύρες 31 και 32».

Οι φθορές για τις οποίες τιμωρήθηκε ο Άρης με το τσουχτερό πρόστιμο είναι 30 καθίσματα στις Θύρες 31 και 32. Όπως τονίζεται… «Επίσης, όπως αποδεικνύεται σύμφωνα με την έκθεση του παρατηρητή και της αστυνομίας, οι φίλαθλοι της φιλοξενούμενης ΠΑΕ ΑΡΗΣ, που ευρίσκονταν στις Θύρες 31 και 32, χωρίς να διαθέτουν εισιτήρια, προκάλεσαν φθορές ξένης ιδιοκτησία σπάζοντας, κατά την αποχώρησή τους, περί τα τριάντα (30) τουλάχιστον καθίσματα στις αυτές ως άνω Θύρες».

Στο σημείο αυτό να σημειωθεί ότι για επεισόδια με φθορές ξένης περιουσίας, στο άρθρο, 15, 4β. προβλέπεται εκτός από το πρόστιμο και ποινή έδρας 2-4 αγωνιστικές. Στον Άρη δεν επιβλήθηκε η συγκεκριμένη ποινή γιατί στην τελευταία παράγραφο του συγκεκριμένου άρθρου σημειώνεται ότι… «Σε περίπτωση που τα επεισόδια έγιναν αποκλειστικά και μόνο στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου, ή ήταν μικρής κλίμακας και δεν επέφεραν σωματική βλάβη σε κανένα πρόσωπο, τότε δεν θα επιβάλλεται ποινή διεξαγωγής αγώνων χωρίς θεατές».

Η Πρωτοδίκης δεν αναφέρει γιατί δεν επιβλήθηκε ποινή έδρας στην ομάδα της συμπρωτεύουσας αλλά είναι προφανές ότι θεωρεί ότι τηρείται μια από τις δύο προϋποθέσεις για να μην μπει λουκέτο στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Πρόστιμο στο Βόλο για απλή είσοδο

Σε ότι αφορά τον Βόλο, το πρόστιμο των 21.000 ευρώ είναι για «επεισόδια που δεν συνδέονται με βιαιοπραγίες κατά προσώπων ή φθορές ιδιοκτησίας» και συγκεκριμένα γιατί: «4) Στο 12’ λεπτό, πέντε (5) φίλαθλοι από τα VIP της γηπεδούχου ομάδας του Βόλου εισήλθαν στο ταρτάν του γηπέδου τη στιγμή της διακοπής και προσέγγισαν τον επικεφαλής των μέτρων τάξης, ζητώντας του την απομάκρυνση των φιλάθλων του ΑΡΗ από την κερκίδα VIP, όπου υπήρχαν οπαδοί του Βόλου». Για απλή είσοδο στον αγωνιστικό χώρο δηλαδή.

Όπως αναφέρεται στο σκεπτικό… «ο ισχυρισμός της εγκαλούμενης γηπεδούχου ότι οι εν λόγω φίλαθλοι εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο, ως μη έδει, προκειμένου να προσεγγίσουν τον επικεφαλής των μέτρων τάξης, αιτούμενοι την απομάκρυνση των φιλάθλων του ΑΡΗ από τη Θύρα VIP, αλυσιτελώς προβάλλεται εν προκειμένω, καθόσον απαγορεύεται ρητώς η είσοδος οπαδών στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου, κατ’ άρθρο 15 παρ. 4 περ. α του ΠΚ της ΕΠΟ. Σημειωτέον, ότι ο ισχυρισμός της γηπεδούχου ότι μεταξύ των φιλάθλων, που εισήλθαν κατά τα ανωτέρω στον αγωνιστικό χώρο, βρίσκονταν και ο Πρόεδρος  αυτής, αν και αυτός (ισχυρισμός) δεν αποδεικνύεται από την οικεία έκθεση παρατηρητή, προβάλλεται ομοίως αλυσιτελώς, καθόσον και οι αξιωματούχοι ομάδας μη αγωνιστικού χώρου απαγορεύεται να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου κατ’ άρθρο 15 παρ. 4 του ΠΚ  της ΕΠΟ».

Το κατηγορητήριο

1) Στην έναρξη του αγώνα, στο 23’ λεπτό, στο ημίχρονο και στο 68’ λεπτό του αγώνα, φίλαθλοι της φιλοξενούμενης ομάδας από τις θύρες 25, 27, 31 και 32 εκφώνησαν τα παρακάτω υβριστικά συνθήματα: «ΑΧΙΛΛΕΑ ΓΑΜ…Ι Η ΜΑΝΑ ΣΟΥ», «ΜΠΕΟ ΜΠΙ.. Π……. ΓΙΕ» και «ΜΠΕΟ ΣΕ Γ…».

2) Στα 35’ και 68’ λεπτά, καθώς και στη λήξη του αγώνα, φίλαθλοι της φιλοξενούμενης ομάδας από τις θύρες 31 και 32 έκαναν χρήση λέιζερ προς ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου ομάδας.

3) Στο 15’ λεπτό του αγώνα, καθώς και στη λήξη, φίλαθλοι της φιλοξενούμενης ομάδας από τις θύρες 12, 31 και 32, έριξαν συνολικά ένα (1) βαρελότο στο κάτω διάζωμα της θύρας VIP, καθώς επίσης επτά (7) πλαστικά μπουκάλια με νερό και τέσσερα (4) κύπελλα του καφέ προς παράγοντες και ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου ομάδας.

4) Στο 12’ λεπτό, πέντε (5) φίλαθλοι από τα VIP της γηπεδούχου ομάδας του Βόλου εισήλθαν στο ταρτάν του γηπέδου τη στιγμή της διακοπής και προσέγγισαν τον επικεφαλής των μέτρων τάξης, ζητώντας του την απομάκρυνση των φιλάθλων του ΑΡΗ από την κερκίδα VIP, όπου υπήρχαν οπαδοί του Βόλου.

5) α) Στο 12ο λεπτό του αγώνα και εξαιτίας των επεισοδίων που έλαβαν χώρα στην κερκίδα (Θύρα VIP) μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων, ο διαιτητής προέβη σε προσωρινή διακοπή του αγώνα, διάρκειας περίπου 60 λεπτών.

β) Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα φίλαθλοι της φιλοξενούμενης ομάδας, κατά την αποχώρησή τους, έσπασαν περίπου τριάντα (30) καθίσματα στις Θύρες 31 και 32. Εξάλλου, στο 10’ λεπτό πριν την έναρξη του αγώνα, περίπου 100 – 110 φίλαθλοι με διακριτικά της εγκαλουμένης ΠΑΕ ΑΡΗΣ προσπέρασαν τον προέλεγχο της δεύτερης (2ης) πεζογέφυρας και, αφού υπερπήδησαν τα κάγκελα της εξωτερικής περίφραξης, εισήλθαν στις Θύρες 25 και 27 χωρίς έλεγχο και χωρίς να έχουν προμηθευτεί εισιτήρια. Στο 10’ λεπτό του αγώνα περίπου 250 – 300 φίλαθλοι με διακριτικά της εγκαλουμένης ΠΑΕ ΑΡΗΣ συγκεντρώθηκαν στην πρώτη (1η) πεζογέφυρα, με σκοπό να εισέλθουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήρια. Αφού συνεπλάκησαν με την αστυνομία, όπου έγινε παράλληλα και χρήση χημικών, οι ως άνω φίλαθλοι της ΠΑΕ ΑΡΗΣ έσπασαν τον αστυνομικό κλοιό και, αφού υπερπήδησαν τα κάγκελα της εξωτερικής περίφραξης, εισήλθαν στην Θύρα 12.

Στη συνέχεια, οι ίδιοι ως άνω φίλαθλοι του ΑΡΗ μετακινήθηκαν προς τη Θύρα VIP και, αφού πέταξαν στη συγκεκριμένη Θύρα (VIP) ένα βαρελότο (γουρούνα), συνεπλάκησαν με τους εκεί ευρισκόμενους φιλάθλους. Κατά το αυτό ως άνω χρονικό σημείο, φίλαθλοι της εγκαλουμένης ΠΑΕ ΑΡΗΣ από τις Θύρες 25 και 27, μεταξύ των οποίων και οι περίπου 100 με 110 φίλαθλοι αυτής (ΠΑΕ ΑΡΗΣ), που είχαν εισέλθει στις ως άνω Θύρες, μετακινήθηκαν στις Θύρες VIP και συνεπλάκησαν με φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας. Λόγω δε της έκρυθμης κατάστασης ο διαιτητής διέκοψε προσωρινά τον αγώνα για περίπου 60΄ λεπτά, ενώ, μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, φίλαθλοι της εγκαλουμένης ομάδας ΠΑΕ ΑΡΗΣ, οι οποίοι δεν είχαν προμηθευτεί εισιτήρια, κατά την αποχώρησή τους, έσπασαν περίπου τριάντα (30) καθίσματα στις Θύρες 31 και 32.