1 2
Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου, 2024 22:46

Superleague, η βαθμολογία της 4ης αγωνιστικής: Παρέμειναν πρώτοι, αλλά με απώλειες, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ!

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ δεν κατάφερανα κάνουν το… 4 στα 4, αφού είχαν εντός έδρας απώλειες (μεγαλύτερη η γκέλα των ερυθρόλευκων), αλλά παραμένουν στην κορυφή. Ευκαιρία για την ΑΕΚ να τους… πιάσει το βράδυ της Δευτέρας.

To ντέρμπι της Τούμπας είχε ένταση, είχε μεγάλες ευκαιρίες, είχε σπουδαίες επεμβάσεις αλλά δεν είχε γκολ. ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έμειναν στο… μηδέν με την προσπάθεια για τις δύο ομάδες να συνεχίζεται σε μια άκρως απαιτητική σεζόν. Τόσο ο Δικέφαλος όσο και το τριφύλλι είχαν σημαντικές στιγμές για να πάρουν το τρίποντο αλλά τόσο ο Κοτάρσκι, όσο καιο ο Ντραγκόφσκι ήταν… κέρβεροι κάτω από τις εστίες τους!

Στο Φάληρο έγινε το… μπαμ της αγωνιστικής, καθώς ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει το «4 στα 4» κόντρα στον μαχητικό και σωστά τακτικά στημένο μέσα στο γήπεδο, Παναιτωλικό. Οι Αγρινιώτες σε κανένα σημείο του αγώνα δεν… παρασύρθηκαν από την κυριαρχία των γηπεδούχων, έμειναν πιστοί από την αρχή ως το φινάλε στο πλάνο τους και πήραν έναν από τους λεγόμενους «εκτός προγράμματος» βαθμό. Από την άλλη ο Ολυμπιακός μπορεί να κυριάρχησε στην κατοχή της μπάλας, να είχε ευκαιρίες αλλά αποδείχθηκε φλύαρος καθώς δεν έκανε την κλασσική φάση και φυσικά δεν βρήκε γκολ νίκης. Στα αξιοσημείωτα του ματς και η παρθενική εμφάνιση του Γουίλιαν με την «ερυθρόλευκη» φανέλα.

Σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ, η δεύτερη στο πρωτάθλημα καθώς επιβλήθηκε με 3-2 του Άρη, ο οποίοε με την σειρά του ηττήθηκε για πρώτη φορά στη σεζόν, μετά από μια νίκη και δύο ισοπαλίες που είχε στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Ενα πέναλτι του Γιονγκ στο πρώτο μέρος και μια εξ επαφής καρφωτή κεφαλιά του Λαμπρόπουλου στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου ήταν τα «κλειδιά της νίκης» για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα. Ο Αρης σχετικά γρήγορα μετά το 2ο γκολ του ΟΦΗ, μείωσε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μορόν, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο παρά τις ευκαιρίες που είχε και έτσι με γκολάρα προς το φινάλε του ματς ο Σαλσέντο έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα των Κρητικών, αφού και το δεύτερο γκολ – πέναλτι του Μορόν δεν άλλαξε κάτι!

Με ένα βαθμό στις τρεις πρώτες αγωνιστικές για τον Λεβαδειακό και κανέναν για τον Πανσερραϊκό ήταν δεδομένο πως η αναμέτρηση των Σερρών ήταν και για τους δύο… μονομάχους έναν πρόωρος τελικός επιβίωσης. Τελικά οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο δικό τους και μοιράστηκαν τους βαθμούς στο συναρπαστικό 2-2! Στο πρώτο μέρος τα «λιοντάρια» ήταν αυτά που έδειξαν να θέλουν περισσότερο το παιχνίδι και φάνηκε πως θα κατάφερναν να γράψουν τη πρώτη νίκη στη σεζόν. Με ένα απίθανο γκολ του Σαλαζάρ λίγο πριν το ημίωρο κι ένα απίθανο αυτόγκολ (!) του Τσόκαϊ με την λήξη του ημιχρόνου, ο Πανσερραϊκός έβαλε για τα καλά βάσεις νίκης από τα μισά της αναμέτρησης. Όμως τα πράγματα είχαν άλλη τροπή στη συνέχεια… Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός με την πλάτη στον τοίχο μπήκε πιο δυνατά στο ματς προκειμένου να σώσει την παρτίδα. Τα κατάφερε. Πίεσε και στο 55′ ο Μπάλτσι με κοντινό πλασέ μείωσε σε 2-1, με την αντεπίθεση διαρκείας να συνεχίζεται. Ετσι στο 75′ από ένα λάθος του Λιάσου και μια σωστή εναλλαγή της μπάλας ο Ρόμο ισοφάρισε σε 2-2 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι λίγα λεπτά μετά το γκολ έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Μορέιρα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Λεβαδειακός άντεξε στην πίεση που άσκησαν οι Σερραίοι και μάλιστα στο φινάλε ο Κωστή έχασε μια απίθανη ευκαιρία για τη… μεγάλη απόδραση.

H αγωνιστική ολοκληρώνεται το βράδυ της Κυριακής στη Νέα Φιλαδέλφεια, με την ΑΕΚ να υποδέχεται τον Βόλο.