1 2
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024 09:54

Βόλος- Νίκη 1-0: Ο Βιγιαφάνιες έκανε τη διαφορά (Δείτε το γκολ)

Στον Βόλο κατέληξε η τρίτη θέση του φιλανθρωπικού τουρνουά του Πανθεσσαλικού. Οι κυανέρυθροι, που συνεχίζουν να προβληματίζουν, επικράτησαν 1-0 της ανέτοιμης λόγω εποχής μεν, αλλά αξιόμαχης και θετικής Νίκης Βόλου στον μικρό τελικό χάρη σε τέρμα του Λούκα Βιγιαφάνιες στο 77ο λεπτό του αγώνα.

Πως παρατάχτηκαν

Ούτε σήμερα αποχωρίστηκε το αγαπημένο του 3-5-2 ο Χοακίν Γκόμεζ. Κάτω από τα δοκάρι καθόταν ο Σιαμπάνης, με την τριάδα της άμυνας να αποτελείται από τους Καλογερόπουλο (δεξιά), Κορρέα (κέντρο) και Τσοκάνη (αριστερά). Μύγας από τα δεξιά και Σμέλερς από τα αριστερά ήταν τα δύο φουλ μπακ. Στον άξονα αγωνίζονταν οι Γκλάβτσιτς και Κόμπα με τον Βιγιαφάνιες ελαφρώς μπροστά τους, ενώ στην επίθεση είχαν τοποθετηθεί οι Ασενούν και Κόζτα.

Από την πλευρά του, ο Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξε τη Νίκη Βόλου με σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια βρισκόταν ο Σούλης, ενώ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τοποθετήθηκαν οι Οικονομόπουλος, Βλάχος, Κούφας και Ξανθόπουλος. Λίταινας και Σαλαμούρας ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τον Τσιλιγγίρη σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Στα εξτρέμ είχαν τοποθετηθεί οι Βερνάρδος (δεξιά) και Ολουβαμπόρι (αριστερά) ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνιζόταν ο Σμέρμποκ.

Το ματς

O Βόλος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, δείχνοντας για μια ακόμη φορά μια αξιοσημείωτη δυναμική στις στατικές φάσεις. Οι κυανέρυθροι κέρδισαν κόρνερ από τα αριστερά, το οποίο εκτελέστηκε με πάσα. Ο Γκλάβτσιτς άφησε στον Ασενούν, ο οποίος γέμισε με τον Καλογερόπουλο να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, τον Κόζτα τη δεύτερη και η Τρίτη λίγο έλειψε να αποδειχτεί και… φαρμακερή με τον Λούκας Βιγιαφάνιες εξ επαφής όμως να στέλνει τη μπάλα άουτ στο 11ο λεπτό.

Δύο λεπτά μετά, ύστερα από ασθενή απόκρουση της άμυνας της Νίκης, η μπάλα έφτασε στον Ασενούν στον άξονα, που διένυσε μερικά μέτρα, μπήκε στη μεγάλη περιοχή αλλά το συρτό του σουτ μπλοκαρίστηκε άνετα από τον Σούλη.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Βόλου στο ματς ήρθε στο 15ο λεπτό. Σε μια φάση που ξεκίνησε από απρόσεκτη μεταβίβαση του Σούλη με τα πόδια, η μπάλα έφτασε στον Λούκα Βιγιαφάνιες. Αυτός έπαιξε το ένα-δύο με τον Κόμπα, που του πέρασε όμορφη ψηλοκρεμαστή πάσα, βγάζοντας τον σε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ της Νίκης αλλά το διαγώνιο τελείωμά του πέρασε λίγο άουτ.

Από την πλευρά της, η Νίκη Βόλου, όπως είναι και λογικό άλλωστε, είχε εμφανή τα σημάδια της ανετοιμότητας, αφενός έχοντας ξεκινήσει την προετοιμασία της εδώ και μόλις μια εβδομάδα κι αφετέρου όντας μια εντελώς νέα ομάδα, με μόλις έναν παίκτη της βασικής ενδεκάδας (και συνολικά τρεις σε ολόκληρο το ρόστερ) να συνεχίζει από το περσινό σύνολο.

Πάντως, παρά το ομολογουμένως κακό ξεκίνημα των κυανόλευκων στον αγώνα, από τα μισά του πρώτου μέρους κι έπειτα κατάφεραν τουλάχιστον να δείξουν μια συνέπεια στο μεσοαμυντικό κομμάτι, περιορίζοντας την αυξημένη επιθετικότητα των γηπεδούχων.

Η Νίκη είχε την πρώτη της τελική στο 42ο λεπτό, με τον Σμέρμποκ να παίρνει τη μπάλα στον άξονα έχοντας αρκετό χώρο μπροστά του, διένυσε κάποια μέτρα αλλά ενώ είχε επιλογές και στα δεξιά (Βερνάρδος) και στα αριστερά του (Ολουβαμπόρι) για πάσα, δοκίμασε μακρινό σουτ που έφυγε ψηλά άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία άξια αναφοράς φάση των πρώτων 45 λεπτών, με Βόλο και Νίκη να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο ισόπαλο 0-0.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε τέσσερα λεπτά μετά την έναρξή του και ήταν και πάλι για τον Βόλο. Ύστερα από μια κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Σμέλερς ο οποίος σέντραρε προς την περιοχή της Νίκης. Ο Μύγας είχε βρει χώρο και είχε πραγματοποιήσει διαγώνια κίνηση έχοντας μπει στην περιοχή ως σέντερ φορ και βάζοντας τον Ολουβαμπόρι στην πλάτη του. Ενώ λοιπόν η σέντρα έφτασε συστημένη στα πόδια του, ο 30χρονος πλάγιος μπακ τελείωσε τη φάση με το κακό του πόδι, το αριστερό με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσέλιου.

Στο 53’ ο Γκλάβτιτς εκτέλεσε κόρνερ προς το δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου τόσο ο Καλογερόπουλος όσο και ο Κορρέα ξέφυγαν από τα μαρκαρίσματα των αμυντικών της Νίκης, αλλά σηκώθηκαν ταυτόχρονα για κεφαλιά και φάνηκε να… μπερδεύονται λίγο μεταξύ τους. Τελικά, ο Έλληνας στόπερ ήταν αυτός που πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 58’ ο Τσέλιος μπλόκαρε σταθερά μια εξ επαφής κεφαλιά του Κόζτα ύστερα από σέντρα του Σμέλερς από τα αριστερά, η οποία κόντραρε και στον Σπυρίδη παίρνοντας επιπλέον ύψος.

Ένα λεπτό μετά, ο Ασενούν έκανε ατομική ενέργεια κρατώντας τη μπάλα παρά την πίεση των Σαλαμούρα και Κούφα, γύρισε τη μπάλα παράλληλα αλλά το τελείωμα του Κόμπα σε πρώτο χρόνο κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 65’ ο Παύλος Κορρέα ανέβηκε δυναμικά από τα δεξιά, «έσπασε» τη μπάλα προς τα έξω, με τον Σμέλερς να πατά περιοχή, να εκτελεί συρτά με το δεξί και τον Τσέλιο να αποκρούει.

Τελικά, ο Βόλος κατάφερε να μετουσιώσει την αγωνιστική υπεροχή του σε γκολ στο 77ο λεπτό. Ο Μύγας βρήκε χώρο και χρόνο από τα δεξιά και σέντραρε στην περιοχή της Νίκης σημαδεύοντας τον Γκλάβτσιτς. Ο Σέρβος μέσος ήταν ολομόναχος, ζύγισε την κεφαλιά του η οποία όμως μετά την ψηλοκρεμαστή τροχιά που πήρε, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Λούκας Βιγιαφάνιες όμως καιροφυλακτούσε, πετάχτηκε μπροστά από τον Kούφα και με κοντινή προβολή έσπρωξε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία σημειώνοντας το 1-0.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Βόλος εξακολούθησε να έχει την υπεροχή των κινήσεων, δίχως όμως να υπάρξει άλλη αξιόλογη στιγμή. Το σφύριγμα της λήξης από την κ. Ανδρομάχη Τσιοφλίκη βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 1-0, να καταλαμβάνουν την τρίτη θέση του φιλανθρωπικού τουρνουά, αφήνοντας τη Νίκη στην τέταρτη θέση.

ΒΟΛΟΣ (Γκόμεζ): Σιαμπάνης, Μύγας (83’ Τάχατος), Καλογερόπουλος, Κορρέα, Τσοκάνης (66’ Ασλανίδης), Σμέλερς (66’ Λυκουρίνος), Γκλάβτσιτς (82’ Άλτμαν), Κόμπα, Βιγιαφάνιες, Ασενούν, Κόζτα (66’ Δόσης)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ξηροφώτος): Σούλης (46’ Τσέλιος), Οικονομόπουλος (66’ Αρίας), Βλάχος (78’ Γκάντσιερ), Κούφας, Ξανθόπουλος (86’ Κουτσιμπάνας), Λίταινας (81’ Γιαλερδάκης) , Σαλαμούρας (61’ Κωστόπουλος), Τσιλιγγίρης (81’ Bοριαζίδης), Βερνάρδος (51’ Σπυρίδης), Ολουβαμπόρι (57’ Τζιώρας), Σμέρμποκ (71’ Δούμτσης)